Nyaralásból hazahozott növények – súlyos veszélyre figyelmeztet a Nébih

  • adozona.hu

Súlyos veszélyt jelent Magyarország növényvilágára a Xylella fastidiosa baktérium, ami akár egy külföldi nyaralásról hazahozott hajtással is könnyen behurcolható hazánkba. A kórokozó népszerű dísznövényeket és gyümölcstermő fajokat, mint a szőlő, az olajfa, a leander és a levendula támad meg. A már fertőzött gazdanövények olyan országokban találhatóak meg, amelyek kedvelt nyaralási úti célok, például Franciaország, Olaszország, Spanyolország vagy az Amerikai Egyesült Államok. A megelőzés közös felelősségünk! Már egyetlen tünetmentes növény is elegendő lehet a fertőzés behurcolásához és elterjesztéséhez, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiemelten kéri, hogy senki se hozzon haza növényt külföldről.

A nyári időszakban, amikor sokan utaznak mediterrán országokba – például Franciaországba, Dél-Olaszországba vagy Spanyolországba – különösen fontos, hogy az utazók ne hozzanak magukkal növényeket, hajtásokat és magokat. Ezek között ugyanis tünetmentes, de fertőzött példányok is lehetnek, amelyek elindíthatják a Xylella fastidiosa baktérium terjedését Magyarországon. Főként a citrusfélék, a levendula és a kávécserje esetében fokozott a kockázat, de az éghajlati tényezők változásával ma már Magyarországon egyre gyakoribb az olajfaligetek telepítése is.

A több mint 600 tápnövénnyel terjeszthető Xylella fastidiosa baktériumfaj az amerikai kontinensen őshonos, jelenlétét azonban már Európában is számos helyen igazolták. Továbbterjedését a növények faszövetéből táplálkozó kabócák biztosítják, melyek közül a tajtékos kabóca (Philaenus spumarius) egész Európában, így Magyarországon is széles körben elterjedt.

A betegség jelentős természeti és gazdasági kárt okoz. A terjesztő vektor hazai jelenléte miatt kiemelten fontos a kórokozó behurcolásának megelőzése, amelynek kulcsa a növényegészségügyi előírások betartása. Többek között ültetésre szánt növények – köztük a Xylella gazdanövények – az EU-n belül csak érvényes növényútlevéllel szállíthatóak, míg az ún. harmadik országoknál növényegészségügyi export bizonyítvány is kell. A kiemelt kockázatú gazdanövényeknél kötelező a laboratóriumi vizsgálat is.

A Xylella fastidiosa jelenléte miatt a hazai növényvilágra különösen veszélyes az olajfa, a leander, a levendula, a mandula, a citrusfélék, a pacsirtafű és a kávécserje behozatala. Növényegészségügyi és azon belül a kórokozó szempontjából a területi elterjedést figyelembevéve Európában Dél-Franciaország (Korzika és Nizza környéke, Provence-Alpes-Côte d’Azur, Occitanie), Dél-Olaszország (Puglia tartomány, Toszkána, Lazió), Portugália (Algarve, Lisszabon, Porto) és Spanyolország (Alicante megye (Valencia), Extremadura, Madrid és Baleár-szigetek) kiemelten kockázatos. Az unión kívül az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Kína és Izrael esetében kulcsfontosságú, hogy ültetésre szánt növény vagy mag csakis az előírásoknak megfelelően érkezzen.

További információk a Xylella fastidiosa baktériumról:

https://portal.nebih.gov.hu/-/tobb-szaz-novenyt-erinto-nem-honos-karosito-a-xylella-fastidiosa-nevu-bakterium

További ismeretet nyújtanak a Xylella fastidiosa baktériumról: Általános tájékoztató az Európai és Földközi-tenger melléki Növényvédelmi Szervezet (EPPO) globális adatbázisából – olvasható a portal.nebih.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Efo turisztikai idénymunkában

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

MOHU-számla bevallása mely időszakban?

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink