adozona.hu
Több mint kétmillió forintért kelt el egy Zrínyi-kötet az Antikvárium.hu árverésén
//adozona.hu/altalanos/millio_kotet_antikvarium_konyv_arveresen_NUXP96
Több mint kétmillió forintért kelt el egy Zrínyi-kötet az Antikvárium.hu árverésén
Antik könyvek, könyvészeti ritkaságok értek el milliós leütéseket az Antikvárium.hu vasárnap este zárult online árverésén, ahol több különleges rekord született. Zrínyi Miklós kötetéért több mint kétmillió, a Klasszikus Arany Bibliáért másfél millió forintot fizettek – közölte az MTI.
Zrínyi Miklós kötete az Adriai tengernek Syrenaia ritkaságnak számít, de még így is meglepően magas árat ért el, heves licitálás során a kétmilliós árig jutott a mű első, bibliofil kiadása - olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, a szerző, gróf Zrínyi Miklós (1620-1664) horvát bán, a költő és hadvezér. Műve, az Adriai tengernek Syrenaia 1651-ben jelent meg Bécsben. A kötet a magyar irodalom egyik legritkább első kiadása, amelyben a Szigeti veszedelem eposza, valamint az Attila és a Buda című epigramma mellett a költő fennmaradt lírai költeményeinek nagy része is helyet kapott, köztük a Violának nevezett Draskovich Euzébiához, feleségéhez írott költemények is.
Mint kiemelik, az irodalomban fontos újításnak számított, hogy a kötetben megjelenő dedikáció nem egy adott személyhez, hanem az egész nemességhez szólt. Tovább növeli a mű jelentőségét, hogy ez volt az első olyan magyar nyelvű nyomtatott verseskönyv, amely szerzői névvel jelent meg, valamint amelyben szerelmes verseket egy nagyobb epikus művel együtt adtak ki.
A közlemény szerint sokan keresik az 1897-ben megjelent Klasszikus Arany Bibliát, mert ez volt az első olyan hazai bibliakiadás, amelyet színes képekkel illusztráltak.
A Szentírás szövegének elbeszélő átiratát, valamint a Bibliára vonatkozó történelmi és teológiai ismereteket is közlő kötetpár igazi jelentőségét az egész oldalas, színes illusztrációk: a híres festőművészek (köztük Tiziano, Rubens, Raffaello, Leonardo Da Vinci, Rembrandt) bibliai eseményeket megjelenítő képeinek reprodukciói adták.
A bőr díszkötéses, összesen 126, klasszikus mesterek alkotásai után készült, színes képtáblát tartalmazó kétkötetes Klasszikus Arany Bibliáért végül másfél millió forintot fizettek.
A Nádasdy Ferenc (1623-1671) főnemes, országbíró és mecénás megrendelésére készült, 1664-ben megjelent A magyar királyok és hercegek arcképcsarnoka, amely az egyik leghíresebb magyar vonatkozású illusztrált kiadvány, szintén rekordárat, 670 ezer forintot ért el.
A reprezentatív történeti díszmunka 59 magyar uralkodó egész oldalas, rézmetszésű képmását tartalmazza a korai hun vezérektől egészen IV. Ferdinándig. A könyv jelentőségét a képanyag adja: a nyugati és keleti toposzokat ötvöző királyképek évszázadokig meghatározták a magyar nemesség történeti ízlésvilágát, másolataik még a 19. század végén is felbukkantak.
Az árverésen szerepelt többek között egy 500 éves ősnyomtatvány töredék Speyerből. A Vocabularius de partibus indeclinabilibus című, latin nyelvű szógyűjtemény és olvasókönyv korai szótárnak tekinthető, 1499-ben adták ki. Az ősnyomtatvány is ritkaság, magyarországi közgyűjteményben őrzött példánya nem ismert. Így végül a 12. licitáló több mint 500 ezer forintot adott érte.
A Petőfi-almanachért 360 ezer forintot fizettek az aukción. A Petőfi-ház Hölgybizottsága által kiadott, Hornyánszky Viktor császári és királyi udvari könyvnyomdájában 500 példányban készült díszkiadvány a budapesti Petőfi-ház 1909-es megnyitása alkalmából készült Dávidházi Kálmán debreceni könyvkötőmester műhelyében.
Petőfi halálának 50. évfordulóján a díszes debreceni pergamenkötésű kötet a magyar könyvkötőművészet remekeit idézi. Helyet kapott benne többek közt Petőfi 1847-es előszava, amelyet Összes költemények című munkája elé írt, továbbá kortársak, művészek és irodalmárok Petőfire emlékező és Petőfi szellemiségét idéző írásai.
A Mickey egér 1948-as teljes évfolyama (26 lapszám) 120 ezer forintért kelt el. A Mickey Mouse Weekly egy brit képregénymagazin volt, ami 1936-1957 között jelent meg összesen 920 számban – alapjául az 1935-ös megjelenésű amerikai Mickey Mouse Magazine szolgált. Ez volt az első színes, mélynyomású brit képregénysorozat – írják a közleményben.
Hozzászólások (0)