adozona.hu
Kartellezés miatt szabtak ki brutális bírságot Romániában
//adozona.hu/altalanos/kartell_birsag_Romania_cukor_kulfoldrss_2K0CRS
Kartellezés miatt szabtak ki brutális bírságot Romániában
Kartellezés miatt 42,18 millió lejre (mintegy 2,9 milliárd forint) bírságolták az osztrák Agrana romániai leányvállalatát – írja a profit.ro a bukaresti versenytanács közleménye lapján.
Ugyanazon vizsgálat eredményeként a Lucsor Impex SRL nagykereskedelmi vállalatra 9,91 millió lej (mintegy 687 millió forint) bírságot szabtak ki.
A versenytanács megállapította, hogy az Agrana Romania SRL, az osztrák Agrana Sales & Marketing GmbH és a Lucsor Impex összehangolta az árait, közösen állapítva meg az utóbbi vállalat által alkalmazott árrést is. Az együttműködés célja az volt, hogy a piaci versenyhelyzetből fakadó szint fölött tartsa a cukor nagykereskedelmi árát Romániában – közölte a versenytanács.
Az Agrana Sales & Marketing GmbH és az Agrana Romania SRL elismerte, hogy megsértette a versenytörvényt, ezért a versenytanács csökkentett értékű bírságot szabott ki rájuk.
A vizsgálat kiterjedt a Pfeifer & Langen Romania SRL-re is, azonban nem derített fényt kellő mennyiségű bizonyítékra, ami indokolta volna a vállalat szankcionálását.
A bécsi székhelyű Agrana a legnagyobb cukorgyártó Közép-, Kelet- és Délkelet Európában. Az Agrana Romania SRL a piacvezető cukorgyártó és forgalmazó Romániában, ahol két cukor- és egy keményítőgyárat működtet. A 210 főt foglalkoztató cég 2025-ös árbevétele 474,764 millió lej (mintegy 33 milliárd forint) volt.
A második számú piaci szereplő az importból származó cukrot forgalmazó Pfeifer & Langen Romania, melynek tavalyi árbevétele 209,229 millió lej (mintegy 14 milliárd forint) volt.
Hozzászólások (0)