hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos határidő cégeknek: ma este 19 óráig lehet regisztrálni az energiaköltség- és önerőtámogatásra

  • adozona.hu

Július 1-jétől életbe lép a fix áras áramszerződésekre vonatkozó árplafon, az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mely cégek számíthatnak költségeik mérséklésére. Egyben felhívjuk a vállalkozások figyelmét arra is, hogy nem ez az egyetlen az energiaárak durva emelkedése miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások támogatását célzó intézkedés: tavaly ősz óta az energiaszámlákhoz költségtámogatás, az energiahatékonyság-javítási beruházásokhoz pedig önerőtámogatás is igényelhető. Míg az áramárplafon érvényesítésével kapcsolatosan semmilyen tennivalójuk nincs az érintett vállalkozásoknak, utóbbit igényelni kell. A kérelmek beadására még van idő, de a regisztráció határideje június 30-án lejár. Így már csak néhány napja maradt azoknak, akik nem akarnak lemaradni a lehetőségről – olvasható a Bankmonitor.hu csütörtöki tájékoztatójában.

Maximált áramárak három szektorban

Ahogy azt nemrég bejelentették július 1-jétől megawattóránként nettó 200 euróban maximálják az érvényesíthető áramárat három ágazatban. (A nettó ár az áfát és a rendszerhasználati díjat nem tartalmazza.) A részleteket az időközben megjelent 238/2023. (VI. 19.) kormányrendelet tartalmazza.

Az intézkedés azokra a szerződésekre vonatkozik, amelyek alapján június 1-jén fixált ár szerint fizettek a vállalkozások. A rendelet szerint azokra a cégekre és egyéni vállalkozókra terjed ki, amelyek 2023. június 1. napján az alábbi főtevékenységgel voltak bejegyezve:

  • feldolgozóipari (TEÁOR 10-33 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek),
  • szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 55 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek),
  • raktározást, szállítást kiegészítő (TEÁOR 52 és ennek megfelelő ÖVTJ tevékenységek).

A tényleges szerződéses ár és a maximált ár közötti különbözetet az állam fizeti meg a vállalkozások helyett az áramszolgáltatóknak a július 1. és december 31. közötti időszakban. Az árplafon automatikusan a szerződések részévé válik, az érvényesítés érdekében a vállalkozásoknak nincs tennivalójuk, a többségi állami vagy önkormányzati tulajdonú cégekre ugyanakkor nem vonatkozik rendelet.

Abban az esetben, ha a szerződésben az energiadíjat az eurótól eltérő devizában határozták meg, a devizák közötti átváltást a 2023. június 1. napján hatályos MNB középárfolyamon kell elvégezni. Mivel az euró MNB középárfolyama június 1. napján 370,55 forint volt, ezért azok a vállalkozások például, amelyek forintban szerződtek júliustól decemberig megawattóránként 74 110 forintot fizetnek a felhasznált áram után, a számla efölötti részét az államtól kapja majd meg a szolgáltató, a kompenzációra vonatkozó eljárás szabályait külön kormányrendelet határozza meg.

Energiaköltség és beruházástámogatás

Nagyjából hasonló kört, az energiaintenzív tevékenységet folytató feldolgozóipari és a szálláshely-szolgáltatás, illetve vendéglátás területén működő vállalkozásokat célozza a 2022 októberében indult energiaintenzív tevékenységet folytató kkv-k rezsitámogatási programja. A KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022-2023 keretében költségtámogatást és beruházási önerőtámogatást is kérhetnek az érintettek.

Energiaköltség támogatás a 2021-es és 2022-es negyedik negyedév, illetve a 2022-es és 2023-as első negyedév energiaár-különbözetéből eredő költségnövekmény kompenzálására adható: adott időszak többletkiadásainak a felét vállalja át az állam. A vissza nem térítendő támogatás feltétele, hogy a vállalkozásnál 2023. negyedik negyedév végéig a foglalkoztatotti létszám ne csökkenjen 10 százaléknál nagyobb mértékben, illetve 2024. végéig energiahatékonyság-javítási beruházást hajtson végre.

A beruházáshoz ugyanakkor további támogatást és kedvezményes hitelt is lehet igényelni. A energiahatékonyság-javítására vonatkozó beruházás összértékének maximum 15

Fontos! A támogatási kérelmek benyújtására még van ideje a cégeknek, ezek határideje az energiaköltségre vonatkozóan augusztus 31-e, az önerő kiegészítő támogatás esetén pedig december 15-e. A befogadásnak feltétele azonban az előzetes regisztráció, amelynek a határideje június 30-án, azaz pénteken 19.00 órakor lejár. Akik érintettek lehetnek tehát a programban, azoknak erre figyelniük kell.

A programban azok a vállalkozások vehetnek részt, amelyek

  • fő tevékenységük alapján 2021. december 31-étől a feldolgozóipar, a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás területén működnek, vagy 2021-es árbevételük döntő része ilyen tevékenységből származott;
  • lezárt 2021-es üzleti évvel rendelkeznek;
  • és 2021. évi energiaköltségük meghaladta az adott év árbevételének 2 százalékát.

Nincs idő a halogatásra

Eddig (2023. június 23-áig) a feltételeket tartalmazó honlapon elérhető információk alapján már több mint ezer vállalkozás nyújtott be kérelmet, az igényelt vissza nem térítendő támogatás a pár százezer forinttól a több tízmillióig terjed. A támogatás és a kedvezményes hitel révén az érintett vállalkozásoknak lehetősége van arra, hogy úgy javítsák működésük energiahatékonyságát, hogy a fejlesztésre általa elköltött összeg adott esetben kevesebb legyen annál, amelyből a beruházást megvalósítja.

Ahogy az előbbiekben részleteztük 2022. IV. és 2023. I. negyedévére megkapja a cég a költségtámogatás, ezen túlmenően a beruházáshoz a teljes költség 15 százalékára kérhető önerő támogatás. Ezek mellé pedig igényelhető kedvezményes Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ (GEKKO). Ennek a hitelnek a kamata évi fix 5 százalék. Ez a jelen piaci környezetben rendkívül kedvező: 10 milliós összegű hitelnél 5 éves futamidőre havi 155 ezer, 7 éves futamidővel számolva 141 ezer, 10 évre 108 ezer forint havi adósságszolgálatot jelent. A havi energiaköltség megtakarítás egy ilyen volumenű beruházás esetén jellemzően meghaladja ezt az összeget.

Azoknak a vállalkozásoknak tehát, amelyek megfelelnek a feltételeknek célszerű számolni és dönteni a támogatás igényléséről. Első lépésként azonban mielőbb – június 30-áig – regisztrálni kell. A továbbiakat illetően sincs azonban idő a késlekedésre. Egy beruházási hitel elbírálása hosszabb folyamat, az előkészítés megkezdésétől a szerződés aláírásáig akár 3-6 hónap is eltelhet. Az esetleges csúszások, felesleges körök elkerülésében hatékony segítséget jelenthet egy felkészült szakértő, aki a tervezéstől a folyósításig segíti a vállalkozást a buktatók elkerülésében és az ideális banki partner kiválasztásában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlaneladás szja

Lepsényi Mária

adószakértő

Mikrogazdálkodói beszámoló és kamatok

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink