Nem tágít a kormány: nyakunkon marad a rendeleti kormányzás

  • MTI/Adózóna

November 19-étől további 180 nappal, 2025. május 18-áig meghosszabbítaná a kormány a veszélyhelyzetet. Az erről szóló törvénymódosítási javaslatról ma fejtették ki álláspontjukat az országgyűlési képviselők a parlament ülésén.

A kormány két évvel ezelőtt, 2022. november 1-jén hirdette ki a háborús veszélyhelyzetet, így jelen állás szerint több mint két és fél évig eltart ez az állapot, amikor hetente több alkalommal módosít a kormány különféle törvényeket rendeletekkel, szakmai indoklás nélkül, az orosz-ukrán háborúra hivatkozva.

Répássy Róbert, az igazságügyi tárca államtitkára expozéjában közölte: a kormány nem korlátlan felhatalmazást kér az Országgyűléstől, hiszen a törvényjavaslatban szereplő időkorlát, valamint az Országgyűlés felé fennálló, az alaptörvényben is rögzített, közjogi, politikai felelősséget érvényre juttató tájékoztatási kötelezettség egyértelműen biztosítja a parlamenti kontroll érvényesülését.

Hozzátette: a kormánynak az is kötelezettsége, hogy ha a háború és a világgazdasági helyzet lehetővé teszi, akkor kezdeményezze a veszélyhelyzet megszüntetését. Emlékeztetett: a veszélyhelyzet ideje alatt a kormány rendkívüli intézkedésekkel próbált enyhíteni a fellépő negatív helyzeteken, így egyebek mellett a rezsivédelmi alappal és az ehhez kapcsolódó pluszforrások bevonásával küzdött az elszabaduló energiaárak ellen.

Az államtitkár arra a képviselői kérdésre, hogy összefüggnek-e a veszélyhelyzeti rendeletek a veszélyhelyzettel és annak orvoslására szolgálnak-e, úgy reagált: ezen intézkedések politikai kontrollját az Országgyűlés, alkotmányossági kontrollját pedig az Alkotmánybíróság (Ab) látja el. Jelezte: az Ab egyetlen veszélyhelyzeti kormányrendelet sem semmisített meg eddig, annak ellenére, hogy voltak ilyen indítványok.

A kormányzat számos olyan ügyre használja a helyzet adta, korábbinál nagyobb játékteret, ami "még véletlenül sincs összefüggésben" a kormány által indokként megjelölt veszélyhelyzettel – kifogásolta felszólalásában a Demokratikus Koalíció (DK) képviseletében Sebián-Petrovszki László. Példaként hozta fel, hogy ilyen módon parkolási és adóbevételeket vontak el az önkormányzatoktól, a kompenzációból pedig szerinte jórészt kormánypárti vezetésű települések kaptak, elvették Göd Samsung-gyárból származó adóbevételeit, majd különleges gazdasági övezetnek minősítették a projektet, módosították az országos népszavazás megrendezhetőségének szabályait, egyes adótitokkal kapcsolatos rendelkezéseket, szűkíttették a tanári sztrájkjogot, valamint embercsempészeket bocsátottak szabadon.

A DK frakciója eddig sem támogatta és most sem szavazza meg a veszélyhelyzet bevezetését, illetve meghosszabbítását, mert szerintük a kormányzat nem megfelelő módon él ezzel az – amúgy létjogosultsággal bíró – eszközzel, és nem áll fenn olyan helyzet, ami indokolná a veszélyhelyzet fenntartását.

A veszélyhelyzeti kormányzás "visszaélésekre adhat és adott is lehetőséget" – szögezte le a vitában Novák Előd, a Mi Hazánk vezérszónoka. Szavai szerint "a háborús veszélyhelyzet egy politikai trükk, a hatalommal való visszaélés eszköze a fideszes képviselők, politikusok számára", mivel "a rendeletalkotás gyorsabb, és kisebb a nyilvánossága", mint a törvényhozási útnak.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink