hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változott a cégtörvény – minisztériumi közlemény

  • OS

Cégjegyzék, nyilvántartások, közhitelesség: az Igazságügyminisztérium közleményt adott ki a cégtörvény július 1-jén hatályba lépett módosításairól.

A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény változásai az elmúlt években fokozatosan teremtették meg az alapjait annak, hogy a cégeljárás során az elektronikus ügyintézés minél inkább teljes körű legyen, az adminisztrációs terhek tovább csökkenjenek, valamint, hogy a magyarországi cégnyilvántartás az uniós jogalkotás elvárásainak (tagállami cégnyilvántartások összekapcsolása, fizetésképtelenségi nyilvántartás létrehozása) is megfelelhessen – hangsúlyozza az Igazságügyminisztérium közleménye.

A versenyképesség növelésének igénye és a modernizáció kihívásai mellett, azonban továbbra is kiemelt szempont maradt a cégnyilvántartás közhitelességének megőrzése, illetve erősítése, valamint az ügyfelek minél magasabb színvonalon történő kiszolgálása.

Ezen törekvésekkel összhangban került sor a cégnyilvántartás és a cégeljárás 2018. július 1-jével bevezetett változtatásaira, amelyek ügyviteli és jogi szempontból is egyaránt az eddigi évek egyik legátfogóbb módosításának tekinthetőek.

A törvényi szabályozás idei módosítása tovább erősítette az egyes állami nyilvántartások közötti együttműködő-képesség és elektronikus kapcsolattartás jelentőségét.

A közeljövőben lezáruló fejlesztések eredményeképpen a cégjegyzék már nemcsak azt fogja igazolni, hogy a bejegyzésre került adatok azonosak a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelemben, illetve a hatóságok elektronikus értesítésében foglalt adatokkal, hanem azt is, hogy azok – ha más állami nyilvántartás elsődleges nyilvántartásként már nyilvántartja – helyesen is kerültek a cégjegyzékbe bejegyzésre. A természetes személyek bejegyzett adatainak változása a jövőben az adatot nyilvántartó szerv értesítése alapján, automatikusan kerül a cégjegyzékben átvezetésre, vagyis a jövőben a belföldi lakóhely változását, a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban átvezetett egyéb adatváltozást már nem kell a cégbírósághoz külön is bejelenteni, mert azok automatikusan kerülnek a cégjegyzékbe.

Az ügyfélközpontúság javítása érdekében a Cégtörvény módosítása a cégeljárásban is megteremtette az Elektronikus Fizetési Rendszeren keresztül történő azonnali fizetés lehetőségét, az egyszerűsített végelszámolás eljárásának szabályozásával és racionalizálásával, valamint a cég adataiban bekövetkező jövőbeli változás előre történő bejegyzésének lehetőségével pedig megkönnyítette és egyben költséghatékonyabbá tette a cégek bejelentési kötelezettségeit.

A bíróságok munkaterhének csökkentése és az ügyviteli folyamatok egyszerűsítése érdekében a Cégtörvény módosítása többek között meghatározta az eltiltás alatt álló személyek automatikus törlésének rendjét; kialakította a más bíróságoktól, hatóságoktól, ügyészségtől érkező végzések automatikus bejegyzésének módját; bővítette a vezető tisztségviselők képviseleti módjainak, illetve a céggel, illetve annak tagjával szemben alkalmazott büntetőjogi intézkedések nyilvántartási lehetőségeit. A cégnyilvántartás és cégeljárás konzisztenciájának és közhitelességének javítása érdekében 2018. július 1-jétől automatikusan kerülnek átvezetésre a cég adataiban bekövetkező olyan változások, amelyet a cég vonatkozásában a cégjegyzék más cég fennálló cégjegyzék adatai között tart nyilván.

Az idei változások alapvetően a bíróságok munkafolyamataiban eredményeznek érzékelhetőbb változást, amelynek alapjait az újonnan bevezetésre került és fentebb is részletezett ellenőrzési mechanizmusok jelentik. Ennek technikai részletei a cégeljárás során kötelezően alkalmazandó elektronikus nyomtatványokban is már megjelentek. A zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs Szolgálata 2018. augusztus 31-éig még befogadja a régi nyomtatványokat is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink