hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Uniós állampolgárság pénzért

  • lapszemle

Pénzért árusítaná az állampolgárságot a máltai kormány. Az ellenzéki nacionalisták ellenzik a javaslatot, az EU szerint a kormány ezt megteheti - írja a kitekintő.hu.

November közepén Máltán elfogadták azt a törvény, amely szerint bárki állampolgársághoz juthat, amennyiben megfizeti a 650 ezer eurós előírt összeget. Az intézkedés célja az állam jövedelmének növelése mellett olyanok vonzása a szigetországba, akik befektetnek Máltán. Az ellenzéki Nemzeti Párt vezetője, Simon Busutti megígérte, hogy hatalomra kerülése esetén az így megvásárolt állampolgárságokat visszavonja tulajdonosaiktól. A törvény elfogadása külföldön is felháborodást váltott ki, bár a kormány a heves tiltakozás hatására egyelőre nem hirdette ki azt, így még nem is hatályos.

A jobbközép párthoz tartozó EP-képviselő az Európai Bizottság véleményét kérte, szerinte a törvény „az európai polgárság eszméjével ellentétes”. Brüsszel úgy nyilatkozott, hogy az állampolgárság odaítélése a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik. Az 1992-es maastrichti szerződés értelmében az uniós polgárság csupán kiegészíti a nemzeti állampolgárságot, így minden tagállamban élő állampolgár egyben uniós polgár is.

Az uniós polgársággal együtt jár a más tagállamokba való szabad utazás és munkavállalás, az európai parlamenti választásokon, illetve a helyi önkormányzati választásokon való részvétel. A máltai állampolgárok ezen kívül vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba.

Nem Málta az első uniós tagállam, amely hasonló szabályozással rendelkezik. Sőt, számos EU-tag biztosít kiváltságokat a vagyonosabbaknak. Portugáliában az úgynevezett Arany Tartózkodási Engedély Program keretében az egymillió eurót meghaladó befektetőknek öt év után tartózkodási engedélyt ad. Hasonlóképp jár el az Egyesült Királyság, Ausztria és Spanyolország is. Írországban a befektetés összegének minimum félmillió eurónak kell lennie a tartózkodásért. Lettországban 70 ezer euróért ötéves tartózkodási engedély adható, ami után ha az illető öt évig Lettországban él, az állampolgárságot – és ezzel a schengeni övezethez való hozzáférést – is megkapja. Bulgáriában a teljes állampolgársághoz 400 ezer euró is elég lett volna egy tervezet szerint, igaz, ez a jogszabály végül nem lépett érvénybe.

Az úgynevezett letelepedési kötvények vásárlásával a magyar állampolgárság is elnyerhető, csupán 5 éves lejáratú, 250 ezer euró értékű kötvényeket kell vásárolni. Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. már nyolc vállalkozásnak engedélyezte a kötvényekkel való kereskedést, így aki kívánja, Kínában, Vietnámban, a Kajmán-szigeteken, vagy Cipruson is hozzájuthat ezekhez.

Láttható, hogy a máltai eset nem egyedülálló az unióban, azonban mégis kitűnik, hogy itt az állampolgárság, és nem csupán a tartózkodás megválthatóságáról van szó. Alaptalan azonban azt gondolni, hogy az EU-ba bevándorolni vágyók tömege igényelne máltai állampolgárságot. A kormány jövő évre 30 millió euró bevétellel számol, ez mindössze 45 igénylőt jelentene. 2010-ben Nagy-Britannia adta a legtöbb állampolgárságot (177 565-öt), Németország közel százezret, míg Málta ugyanebben az évben csupán 1080-at.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Csehországi jövedelem az szja-bevallásban

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink