hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törlesztési könnyítést kaphatnak a görögök

  • adozona.hu

Görögország államadósságának elengedéséről nem lehet szó, de törlesztési könnyítésekről lehet tárgyalni, ha az athéni vezetés teljesíti az újabb nemzetközi hitelprogramra vonatkozó vállalásait – mondta a német kancellár vasárnap.

Angela Merkel az ARD német országos közszolgálati televízióban sugárzott interjúban a tervezett harmadik görög mentőprogramról szólva kiemelte, hogy "most kemény tárgyalások következnek Görögországgal".

A megállapodások betartását biztosítani kell, ami "nem lesz könnyű", mert 2010 óta az egymást váltó görög kormányok több intézkedést nem hajtottak végre, amelyekben megállapodtak a hitelezőkkel, és amelyeket más válságba került euróövezeti tagországok, köztük Portugália és Írország már régen bevezetett – tette hozzá a német kancellár.

Kiemelte, hogy az államadósság egy részének leírása nem kerülhet szóba, mert "klasszikus haircut, vagyis az adósság 30-40 százalékának elengedése nem lehetséges egy valutaunióban". Ugyanakkor Görögország korábban is kapott könnyítéseket, például a törlesztési futamidő meghosszabbítása vagy a kamat csökkentése révén, és ilyen megoldások ismét napirendre kerülhetnek, de csak akkor, ha sikerrel zárul a program végrehajtásának első felülvizsgálata – mondta Angela Merkel.

A kancellár szerint az ideiglenes Grexitről (a görög euróövezeti tagság szüneteltetéséről) szóló vitát be kell fejezni. Ez a megoldás ugyan felmerült az eróövezeti vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján, de végül "más utat" választottak, és már "csak a találkozó eredménye számít" – mondta Angela Merkel.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter az új mentőcsomag feltételeiről szóló megállapodás megkötése után is hangot adott annak a véleményének, hogy Athén az ideiglenes Grexit révén hatékonyabban kezelhetné az államadósság-válságot, mert lehetőség nyílna arra, hogy kérje tartozása egy részének elengedését. Angela Merkel nem karolta fel minisztere elképzelését, aki egy hétvégi lapinterjúban jelezte, hogy akár a felmentését is kérheti, ha bárki megpróbálja rákényszeríteni valamire. Ezzel kapcsolatban Merkel az ARD-interjúban azt mondta, hogy "hozzám nem jött senki felmentést kérni, és nem szándékozom tovább folytatni ezt a vitát".

A brüsszeli megállapodás után a konzervatív CDU/CSU-ban – Merkel és Schäuble pártszövetségében – és a kormánykoalícióban elkezdődik a munka, "emiatt senkinek nem kell aggódnia" – mondta a kancellár.

A német parlament (Bundestag) 439 igen szavazattal, 119 ellenszavazat és 40 tartózkodás mellett hatalmazta fel a kormányt a mentőcsomagról szóló tárgyalások megkezdésére. A konzervatívok közül 60-an nemmel szavaztak és 5 képviselő tartózkodott, ami minden korábbinál nagyobb elégedetlenséget jelez. Ezzel kapcsolatban Merkel azt mondta, hogy a "túlnyomó többség" így is támogatta a kormányt, "és ez az, ami számít".

Görögország a tervek szerint nagyjából 86 milliárd euró hitelt kap az euróövezeti válságkezelő rendszer, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) keretében, ez lesz a harmadik hitelcsomag 2010 óta.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

eÁfa, OSA számlakép

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink