hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Több százmillió dollárral csökkenhet a Mol bányajáradék-terhe

  • adozona.hu

Hatósági szerződést kötött a Mol a magyar állammal, a dokumentum öt kategóriára meghatározza a magyarországi szénhidrogén-kitermelés minimális szintjét 2023-ra és 2024-re; amíg a vállalat ezeket a szinteket teljesíti, az extra bányajáradék várhatóan – legfeljebb – 400-450 millió dollárral csökken visszamenőleg a 2023 szeptembere és 2024 decembere közötti 16 hónapban – tette közzé a Mol Nyrt. kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.

A tájékoztatás szerint az extraprofitadókról szóló kormányrendelet alapján a Mol hatósági szerződést kötött a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága által képviselt magyar állammal. A szerződés a Mol számára öt eszközkategóriára vonatkozóan határozza meg a magyarországi szénhidrogén-kitermelés minimális szintjét 2023-ra és 2024-re. Amíg a Mol ezeket a minimumszinteket teljesíti, a tényleges bányajáradék terhei a rendeletben foglaltaknak megfelelően, visszamenőleg csökkennek.

Marton Zsombor, a Mol-csoport kutatás-termelés üzletág ügyvezető igazgatója a tájékoztatásban jelezte: örülnek, hogy a magyar állam figyelembe vette azokat a termelői aggályokat, melyek szerint a bányajáradék megemelt szintje mellett nem térülnek meg azok a kitermelői beruházások, amelyek Magyarország kőolaj- és földgáz-ellátásbiztonságát javítják. A megkötött szerződés lehetővé teszi, hogy végrehajtsák azokat a beruházásokat, amelyek a magyarországi kitermelésük szinten tartásához szükségesek, ami nemcsak az aláírók, hanem az összes hazai szereplő közös érdeke – hangsúlyozta.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága közleményében kiemelte: elérhető közelségbe került a kétmilliárd köbméternyi hazai földgázkitermelés.

Felidézték, hogy a rezsicsökkentés fenntartása érdekében a kormány elkötelezte magát a megfizethetőbb hazai kitermelés fokozása mellett. A kormány rendelete alapján szeptember 1-jétől hatósági szerződéses modell működik, ahol a bányavállalkozók vállalást tehetnek további beruházások megvalósítására és a kitermelés fokozására, amiért cserébe az állam a járadékfizetési kötelezettségben kedvezőbb és kiszámítható sávos rendszert kínál számukra.

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága mint a magyar bányászati ágazat felügyeletét ellátó hatóság sikeres egyeztetést folytatott a hazai szénhidrogénipar meghatározó szereplőivel és a Magyar Bányászati Szövetséggel az új hatósági szerződéses modell bevezetéséről – közölték.

Ennek eredményeként kötötték meg a Mol Nyrt-vel, a Magyar Horizont Kft-vel, valamint az O&GD Central Kft-vel a megállapodást, amely alapján 2023-ban és 2024-ben is tovább nőhet a hazai földgázkitermelés – írta a hatóság.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink