hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sikkasztás miatt börtönre ítélték a Nemzetközi Valutaalap volt spanyol vezetőjét

  • MTI

Sikkasztás miatt jogerősen négy és fél év börtönbüntetésre ítélte a spanyol legfelsőbb bíróság szerdán Rodridgo Ratót, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt spanyol vezetőjét, egykori gazdasági minisztert. A 69 éves politikust több mint hatvan másik vádlottal együtt még tavaly februárban találta bűnösnek a központi büntetőbíróság, amiért összesen mintegy 12,5 millió eurót (több mint 4 milliárd forint) költöttek el saját célra, egyebek mellett éttermekre, utazásokra, ruhákra, a harmadik legnagyobb spanyol bank, a Caja Madrid pénzéből éveken át.

Rodrigo Rato 2010 és 2012 között vezette a ma Bankia néven működő pénzintézetet, a jogtalan pénzköltés azonban még elődje, Miguel Blesa vezetése alatt vált gyakorlattá, aki 1996 és 2009 között volt a bank elnöke.

A visszaéléseket úgy követték el, hogy fizetéskor a banki nyilvántartásban nem szereplő hitelkártyákat használtak, amelyek egy létező bankszámlához kapcsolódtak. A banki könyvelésben pedig utólag, kézzel írták át a magánkiadásokról szóló tételeket.

A bíróság megállapította: Rodrigo Rato 99 ezer eurót (32 millió forint) használt fel ezen a módon a bank pénzéből, amelyet az ügy kirobbanása után egyébként visszafizetett.

A hitelkártyaügyletek miatti nyomozás során Rodrigo Ratóval szemben vagyonosodási vizsgálatot indítottak, amelyben felmerült, hogy a politikus a spanyol kormány által hirdetett 2012-es adóamnesztiát pénzmosásra használhatta fel.

Emiatt jelenleg egy 5,3 millió euró (1,5 milliárd forint) értékű
adócsalási nyomozás is zajlik ellene. A gyanú szerint a volt politikushoz köthető több tucat cég fiktív számlák segítségével kerülte el a személyi jövedelemadó és a társasági adó befizetését 2009 és 2014 között.

Rodrigo Rato 1996 és 2004 között a konzervatív néppárti kormány gazdasági minisztere és miniszterelnök-helyettese volt, ezt követően került a Nemzetközi Valutaalap (IMF) élére, amelynek 2007-ig volt vezérigazgatója.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink