Rosszabb lesz jövőre a magyar vállalkozások szerint

  • adozona.hu

A tavalyi 47 százalékhoz képest, idén a megkérdezettek 58 százaléka véli úgy, hogy a következő 1 évben rosszabb lesz az ország gazdasági kilátása, mint az elmúlt esztendőben. Igaz, tavalyelőtt ez az arány 75 százalék volt. 42 százalék szerint ugyanolyan lesz jövőre, mint most és a talán nem meglepő módon senki nem válaszolta azt, hogy jobb évre számít – összegezte felmérésüket Bagdi Lajos, a Niveus partnere.

Megállapítások a felmérés alapján:

• A Niveus felmérése szerint a megkérdezett vállalkozások 60%-a szerint a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet okozza számukra a legtöbb problémát.

• Az elkövetkező 1 évben a megkérdezettek szintén közel 60 százaléka kedvezőtlenebbnek látja az ország gazdasági kilátását az elmúlt 1 évhez képest. Ugyanakkor a saját vállalkozása jövőjét illetően közel 70% ugyanolyan évre számít 2026-ban, mint idén.

• Hiába borúlátóbbak az ország jövőjét illetően a vállalkozások, mégis évről évre csökken azok aránya, akik válságtervvel rendelkeznének: a tavalyi 32%-ról 25%-ra.

• Ezen a téren nincs változás tavalyhoz és tavalyelőtthöz képest: gazdasági válság esetén bér-és járuléktámogatást, illetve adócsökkenést látnának szívesen.

A saját vállalkozásukat illetően viszont sokkal derűlátóbbak; alig 33%-uk számít kedvezőtlenebb évekre (igaz, tavaly ez az arány 21% volt). A válaszadók többsége (kétharmada) viszont ugyanolyan évre számít jövőre, mint amilyen az idei és ez az arány nagyjából megegyezik a tavalyi felmérésben mért adattal.

A válaszadók nagyon óvatos optimizmusát jól tükrözi, hogy háromnegyedük szerint ugyanannyi lesz fél év múlva a foglalkoztatotti létszámuk, mint most, 8% szerint még több alkalmazottal fognak rendelkezni, 17 % pedig kevesebb emberrel számol.

 

A tavalyi 70%-hoz képest idén már csak 42%-uk tervez 2025-ben bérfejlesztést, amely továbbra is szoros összefüggésben van az inflációs folyamatokkal (bár a bérek vásárlóértékét a cégek kénytelenek megőrizni, hogy megtartsák az értékes munkaerőt, de az inflációs nyomás már nem olyan jelentős, mint az elmúlt években).

Többen terveznek beruházást idén, mint tavaly ilyenkor: a tavalyi 53%-hoz képest idén 67% tervez fejlesztést a következő 1 éven belül akár pályázatok elnyerése nélkül, 8% mondta azt, hogy csak akkor hajt végre beruházást, ha ahhoz támogatást kaphat. A cégek 25%-a pedig egyaltalán nem tervez beruházni 2026-ig.

Magukra hagyott vállalkozások

Gazdasági válság esetén a megkérdezettek többsége, 68% válaszolta azt, hogy nem számít semmilyen kormányzati beavatkozásra. 25% bér-és járuléktámogatásban, adókedvezményekben reménykedik.

Míg tavalyelőtt a cégek 83%-a rendelkezett válságtervvel, tavaly pedig 32%-a, addig idén ez az arány 25%-ra csökkent, ez összefügg azzal, hogy idén óvatosan talán optimistábbak a vállalkozások a saját jövőjüket illetően, persze ez a helyzet törékeny, nagyban függ a világgazdasági folyamatoktól – jegyezte meg Bagdi Lajos.

De, azért más módon készülnek egy lehetséges válságra; 17% elhalasztja a beruházásait, 16% több készpénzállományt tart, 8% a foglalkoztatotti létszámot tervezi csökkenteni.

Kevesebben élnek adókedvezményekkel

A felmérés rákérdezett a korábban igénybe vett adókedvezményekre.

A tavalyi 42-ről 17%-ra csökkent azok aránya, akik nem éltek semmilyen adókedvezménnyel az elmúlt évben. Ez egyfajta adótudatosságot is jelenthet a Niveus partnere szerint. De tapasztalatai szerint még mindig sok vállalkozás van, amelyik nem él minden – a törvényi keretek nyújtotta – lehetőséggel.

17%-uk fejlesztési adókedvezménnyel élt, a megkérdezettek 8%-a pedig energiahatékonysági adókedvezményt vett igénybe, de ez az alacsony szám mindenképpen mutatja, hogy van még tér a további adócsökkentésre.

Kiszámíthatatlan jogszabályi környezet

A Niveus kíváncsi volt arra, hogy milyen tényezők nehezítik mostanság a vállalkozások életét.

Nem meglepő módon közel 59% válaszolta azt a vállalkozások közül, hogy egy kiszámíthatatlan gazdasági környezet negatívan befolyásolja a cég életét, ez az arány megegyezik a tavaly mérttel.

25% szerint a munkabér magas adóterhei, míg 16% szerint az infláció okoz nehézséget – zárta gondolatait Bagdi Lajos.

A Niveus immár sorozatban negyedik évben elkészített közel 900 fős mintán végzett felmérése a vállalkozások gazdasági várakozásait vizsgálta. A kérdések kiterjedtek egy esetleges válság idején szükségesnek tartott kormányzati beavatkozásokra, az elmúlt években igénybe vett adókedvezményekre, illetőleg arra, hogy az infláció, munkabér adóterhek, gazdasági környezet milyen hatással van a cég működésére. A válaszadók 16%-a 10 fő alatti, 17%-a 10-50 fő közötti, fele 50-250 közötti, 17%-a pedig 250 fő feletti létszámot foglalkoztató vállalkozás volt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő szochója

Széles Imre

tb-szakértő

Egyéni vállalkozó + külföldi munkaviszony

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Céges rendezvény – munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink