hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénztárgép: hová kell és hová nem?

  • adozona.hu

Gyakori a dilemma, hogy egy üzletbe - például egy üzem mintaboltjába - kell-e pénztárgép. Néha a jogszabály és a NAV gyakorlata is ellentmondásos. Így ítélte meg saját helyzetét Olvasónk is, aki az Adózónától kért segítséget. Kérdésére Szolnoki Béla szakértőnk válaszolt.

Olvasónk a következőképpen festette le pénztárgép-használattal kapcsolatos dilemmáját: Azt szeretném megtudni, hogy egy péküzem területén működő mintaboltban kötelező-e a pénztárgép? A 3/2013. (II. 15.) NGM rendelet 1. melléklete szerint a kötelezettek köre kiterjed a "a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ‘08 47.1–47.7 és 47.91 szerinti kiskereskedelmi [...] tevékenységet folytató valamennyi adóalany, üzlet, mozgóbolt"-ra. A TEÁOR tartalmát kifejtő KSH-dokumentum 10. fejezetének (feldolgozóipar) bevezetésében így ír: "A feldolgozóiparba tartoznak azok a tevékenységek is (például a pékség, tésztaüzlet, a hentes és mészáros stb., akik saját terméküket árusítják), amikor a gyártók a gyártással együtt kiskereskedelmi tevékenységet is folytatnak, még akkor is, ha a termék kiskereskedelmi értékesítése a gyártó saját üzletében történik." Ugyanezt megerősíti a dokumentum a 47. fejezet (kiskereskedelem) bevezetésében: "Nem ebbe az ágazatba tartozik: [...] - a feldolgozóiparba tartozó termékek előállítása és termelő általi értékesítése, lásd: 10-32 ágazatok" Ez alapján úgy látom, a válasz az, hogy nem szükséges a péküzem területén található mintaboltban a pénztárgép. A NAV munkatársa mégis ezzel ellentétes véleményt fogalmazott meg a telefonhívásom során. Szintén ellentmond az én következtetésemnek a "Ki kötelezett pénztárgéppel, taxaméterrel teljesíteni a nyugtaadási kötelezettséget?" című, a NAV által kiadott dokumentum, melyben a 9. és a 10. oldalon egy cipészmester példájánál azt írják, hogy kötelező a pénztárgép.

Elméleti, statisztikai megfontolásból feltehetően igaza van, ugyanakkor esetünkben – anélkül, hogy a szabályozást minősíteném – feltehetően arról van szó, hogy a kötelező pénztárgépet azokra az esetekre találták ki, amikor az adózó nagyszámú, tömeges készpénzes értékesítése során kerül kapcsolatba a lakossággal, mint fogyasztóval, és ennek egyszerűbb követésére, ellenőrzésére alkalmazzák a pénztárgépet. A hivatkozott rendelet is ezt a kört próbálja körüljárni, a statisztikát technikai eszközként használva – kezdte válaszát szakértőnk.

Elöljáróban felhívta a kérdező figyelmét arra, hogy azok tevékenységi körök, ahol a nyugtaadási kötelezettségnek a jogszabály erejénél fogva pénztárgéppel kell eleget tenni, évek óta változatlanok. Ezen mit sem változtat az, hogy az ezt a kérdést szabályozó jogszabályok időről-időre módosultak. (Ez idő szerint egyébként az érintett tevékenységi köröket a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. melléklete határozza meg – továbbiakban rendelet.)

A rendelet alapján jelentőséggel bír, hogy milyen a vállalkozó által végzett tevékenység besorolása, mint ahogy erre Ön is felhívta a figyelmet. E szerint nem tartozik a rendelet hatálya alá a TEÁOR 1071 Kenyér, friss pékáru gyártása, szemben a 4711 Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelmi tevékenység. A rendelet szerint ugyanis a 47.1 szerinti kiskereskedelmi tevékenységet folytató adóalany, üzlet is a kötelezettek körébe tartozik.  Ezek után már csak a kérdező által végzett tevékenységet kell megítélni. E téren a kérdező által is idézett "Ki kötelezett pénztárgéppel, taxaméterrel teljesíteni a nyugtaadási kötelezettséget?" című, a NAV által kiadott dokumentum 2.2 pontja is arra utal, hogy amennyiben a TEÁOR besorolás nem egyértelmű, akkor javasolja a KSH-hoz való fordulást, ami segédeszközként használható.

A leírtak alapján – a tévedés kockázatát is fenntartva – az a véleményem, hogyha egy sütöde olyan üzletet (üzleteket) tart fenn, ahol eladja termékeit egyedi lakossági fogyasztóknak, akkor ilyenkor létrejöhet az Áfa tv. 166.§. szerinti tényállás, illetve a gépi nyugtaadási kötelezettség.  (Így működik például 120 mintabolttal az ország egyik legnagyobb péksége, amely a saját maga által megtermelt pékárut adja el mintaboltjaiban többnyire a végső fogyasztóknak.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink