hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Őstermelői tevékenységhez használt tárgyi eszközök eladása: tájékoztató a bevétel minősítéséről

  • lapszemle

Adózási szabályok az őstermelők termelési tényezők hasznosításból, értékesítéséből származó bevétele kapcsán címmel tájékoztatót közölt honlapján a minap a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

2021. január 1-jén hatályba lépett a családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény (Csgtv.), mely több változást hozott a családi működési formák adózásában. A törvény gyakorlati alkalmazása kapcsán azonban számos esetben merült fel, hogy milyen adózási szabályok vonatkoznak a termelési tényezők hasznosításából és értékesítéséből származó bevételre – olvasható a közleményben.

A törvény hatályba lépésekor kimondta, hogy a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése kiegészítő tevékenységnek minősül, így az ezen tevékenységekből származó bevétel nem haladhatta meg a teljes őstermelői bevétel 25 százalékát, amennyiben az őstermelő az átalányadózás szabályai szerint kíván adózni. Azonban számos esetben egy-egy nagyobb értékű gép értékesítése könnyen eredményezhette a kedvezményes adózási értékhatárok túllépését. Ennek elkerülése érdekében a törvény 2022. január 1-jén hatályba lépő módosítása alapján a termelési tényezők hasznosítása és értékesítése már nem minősül kiegészítő tevékenységnek. Ez a Pénzügyminisztérium tájékoztatása és álláspontja alapján azt is jelenti, hogy az ezen tevékenységekből származó bevétel nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek sem.

A törvény módosítása egy átmeneti szabályt is tartalmaz a 2021. év vonatkozásában. Ez alapján a termelési tényezők hasznosításából, értékesítéséből származó bevételt 2021-ben – a gazdálkodó döntésének megfelelően – nem kell beleszámítani a kiegészítő tevékenységből, tevékenységekből származó bevételbe. Ez szintén azt jelenti, hogy a gazdálkodó azon döntése esetén, ha a termelési tényezők értékesítéséből és hasznosításából származó bevételt nem tekinti kiegészítő tevékenységből származónak, úgy az nem minősül őstermelői tevékenységből származó bevételnek sem, azt az őstermelőkre vonatkozó bevételi értékhatárok számítása során nem kell figyelembe venni.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tárgyi eszközök eladásából származó bevételre az ingó értékesítés szabályait kell alkalmazni.

A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint e tárgyi eszközök beszerzési ára ugyanakkor az őstermelői bevétellel szemben a költségek között elszámolható – hívja fel a figyelmet a NAK honlapja.

Ha az őstermelő nem kívánja 2021-re az átmeneti rendelkezést alkalmazni, akkor 2021-re a kiegészítő tevékenységre vonatkozó rendelkezések alkalmazhatók.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

eÁfa, OSA számlakép

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink