hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ők késnek a szállítók kifizetésével

  • adozona.hu

A számlák fizetésében és behajtásában fegyelmezettebbek, üzleti partnereik kiválasztásakor pedig körültekintőbbek lettek a nyugat-európai cégek, jelentősen javult az általános fizetési morál – derül ki az Atradius Fizetési Szokások Barométerének 2014-es kiadásából. Továbbra sem árt azonban az óvatosság a cégek részéről, hiszen a 2014-re várt alacsony mértékű nyugat-európai gazdasági fellendülés gyenge lábakon áll, a túlzott kockázatvállalás pedig csődhullámot idézhet elő.

Míg a 2013-as Atradius Fizetési Szokások Barométer az egy évvel korábbi állapotokéhoz viszonyítva a vállalatközi fizetések jelentős romlásáról számolhatott be, addig az idei felmérés alapján megállapítható: a nyugat-európai cégek tanultak a korábbi évek negatív tapasztalataiból. A kutatás 13 nyugat-európai ország (Ausztria, Belgium, Dánia, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország, Svájc), valamint Törökország mintegy 3000 vállalkozásának válaszait dolgozta fel.
(A magyarországi fizetési fegyelemről itt olvashat!)

A vállalkozások valószínűleg meghallották a hitelbiztosítók és a követeléskezelők figyelmeztetéseit a halasztott fizetések magas arányának kockázatairól, mert 2014 első negyedévében eladásaik értékének már csak 42,4 százalékát adták hitelbe, míg egy évvel korábban 45 százalékát. Természetesen a cégek más módszerekkel is próbálták biztonságosabbá tenni üzletmenetüket, például az átlagos fizetési határidőt 32 napban szabták meg a tavalyi 33,7 nap helyett. Bár ebben a folyamatban a görög vállalkozások továbbra sem nevezhetők szigorúnak vagy trendkövetőnek, hiszen ők átlagosan 52 napos határidőben állapodtak meg partnereikkel.

Újabb pozitív következmény, hogy immár 5 nyugat-európai cég közül 3 alkalmaz valamilyen követeléskezelési eszközt. A leggyakoribb a fizetési felszólítás kiküldése (46,2 százalék), valamint a céginformáció beszerzése (43,3 százalék), illetve 36,7 százalékuk valamilyen fedezett/biztosított fizetési módot kért vevőjétől.

Figyelemre méltó, hogy a legfrissebb felmérés szerint mennyivel tudatosabban kezelik pénzügyeiket – beleértve a kintlévőségüket is – a nyugat-európai vállalkozások, mint egy évvel korábban. Az adatokból egyértelműen kiderül, hogy míg korábban a mindenáron történő üzletszerzési szándék sokszor felülírta a legelemibb óvatossági szabályokat, mostanra gondosabban válogatják meg partnereiket, nem szállítanak ismeretlen cégeknek hitelbe, és nagyobb arányban alkalmaznak követeléskezelést” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.

A szakember szavait alátámasztja, hogy a kintlévőségek átlagos forgási sebessége (DSO) idén 52 nap a tavalyi 56,6 nappal szemben. Ezen a területen 2014-ben Törökország lett a negatív rekorder 76 nappal, ami az ország tavalyi 76,8 napos eredményéhez viszonyítva gyenge javulást jelez. Érdemes azonban megjegyezni, hogy 2013-ban Olaszországnak 89,5 nap kellett az első helyhez. 

Bár a nyugat-európai vállalatközi számlák értékének 37,6 százalékát késve fizették az idén, szemben 2013 ugyanezen időszakának 29,5 százalékával, ám nagymértékben javult a 90 napon túli tartozások aránya. (Ez azért fontos, mert a 90 napon túli tartozásoknál a legmagasabb a soha ki nem egyenlített számlák értékének aránya.) Míg a fizetési határidő lejárta után 90 nappal még ki nem egyenlített számlák aránya tavaly az összes számlaérték 7 százalékát tette ki, addig ez 4,9 százalékra zsugorodott a legújabb felmérés alapján. Ezen kívül, míg 2013-ban az összes számlaérték 4,85 százalékát sohasem fizették ki, 2014-ben ez az arány már csak 1,7 százalék.

Ami a késedelmes fizetéseket illeti, ez a jelenség leginkább Törökországra jellemző, ahol a számlaérték 44,4 százalékát határidőn túl kapják meg a szállítók. A leghosszabb késések (50 nap) pedig a görög vállalkozások belföldi forgalmánál jelentkezik, szemben a 22 napos nyugat-európai átlaggal.    

A késedelmes fizetés háttérében meghúzódó okok egyáltalán nem változtak a 2013-es felmérés eredményéhez képest az elmúlt egy évben: a megkérdezett vállalkozások jelentős része továbbra is likviditási problémákkal küzd (35,2 százalék), ezért kényszerűségből választja a késedelmes fizetést. Görögországban ez 77,1 százalékos értékkel toronymagasan vezet.

Ennek ellenére – csakúgy, mint egy évvel korábban - a nyugat-európai cégek továbbra is leginkább azért aggódnak, hogy a kereslet csökkenése jelenti a legnagyobb kihívást profitabilitásukra 2014-ben.

A keresletcsökkenéstől leginkább a svéd vállalkozók tartanak (43,9%), ami jócskán meghaladja a nyugat-európai átlagot (32,2 százalék). Ezzel együtt az átlag is emelkedést mutat, ugyanis tavaly még csak a vállalkozások 31,5 százalékának volt ez a legnagyobb félelme.

A „félelemlista” második helyén az egészséges cash-flow hiánya áll 29,6 százalékos aránnyal, ami a tavalyi 27,8 százalékos értékhez képest emelkedést tükröz. Ebben a kategóriában a görögök járnak elől: vállalkozóik kerek 45 százaléka tart attól, hogy képtelen lesz egészséges cash-flow-t produkálni az idén.

A harmadik helyen a rendezetlen számlák behajtása áll (23 százalék), ez leginkább a holland vállalkozókat (33,2 százalék) aggasztja. 

Ugyanakkor a pozitív fejleményeket és a lényegesen jobb a globális gazdasági kilátásokat is figyelembe véve a nyugat-európai vállalkozások továbbra sem nyugodhatnak meg.

„Az idei évre várt gyenge növekedés még ingatag lábakon áll, és még mindig vannak aggasztó területek a nyugat-európai üzleti életben: a késve fizetések aránya emelkedett, a halasztott fizetések aránya továbbra is jelentős, illetve a követeléskezelési eszközök közül is a legegyszerűbbek, és egyben a legkevésbé hatékonyak a népszerűek – mutatott rá Vanek Balázs. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink