adozona.hu
Nőtt az ipari termelés: itt vannak a részletek
//adozona.hu/altalanos/Nott_az_ipari_termeles_itt_vannak_a_reszlet_O58XLJ
Nőtt az ipari termelés: itt vannak a részletek
9,2 százalékkal emelkedett az ipari termelés májusban az egy évvel korábbihoz képest, ezzel az év első öt hónapjában 3 százalékos növekedést mértek. 2010 januárja óta közel 32 százalékkal erősödött az ipar teljesítménye Magyarországon – közölte az NGM. Az ipar növekedése a járműgyártás mellett főként az elektronika, a fémipar és a gumiipar alágak jelentős bővüléséhez volt köthető, és a további növekedést vetíti előre, hogy a teljes rendelésállomány 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
2016 májusában az ipari termelés a kiigazítatlan adatok szerint 9,2 százalékkal bővült éves összevetésben, a munkanaphatással korrigált mutató 4,2 százalékos növekedést mutatott.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,7 százalékkal emelkedett. A kiegyensúlyozott növekedést mutatja, hogy a feldolgozóipar 13 alágából 12-ben 6,2 és 17,2 százalék közötti mértékben termelésbővülést mértek. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egyharmadát képviselő járműgyártás kibocsátása 6,9 százalékkal nőtt tavaly májushoz képest. A két meghatározó alágazat közül a közúti gépjármű gyártása kisebb mértékben, 1 százalékkal, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása nagyobb mértékben, 14,4 százalékkal emelkedett. A járműgyártáshoz kapcsolódó gumiipar esetében kétszámjegyű növekedést (10,8 százalékot) mutatnak az adatok a tavalyi év dinamikájához viszonyítva.
Az alágak közül a legnagyobb mértékben a feldolgozóipari rangsorban második alág, az elektronikai gyártás bővült 17,2 százalékkal. Az iparág minden alágazatában nőtt a kibocsátás: a két legnagyobb közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 17,4, a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 25,7 százalékkal nőtt.
A harmadik legnagyobb súlyú alág, azaz az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amely mind a hazai, mind pedig a külpiaci eladások élénkülésének köszönhető.
Összhangban az újraiparosítás stratégiáját megfogalmazó Irinyi Tervvel, a magyar kormány törekvése az, hogy az ipar teljesítményét a tudásra és innovációra építve tovább erősítse – hangsúlyozza a közlemény. Hozzátéve: az Irinyi Tervvel a kormány olyan iparstratégiát alkotott meg, amely tovább erősíti a nemzeti ipart, épít az innováció erejére, segíti az új munkahelyek létrejöttét, és támogatja a hazai vállalatok verseny- és exportképességének növelését és amelynek révén növekszik a magyar gazdaság válságállósága.
Erre a hazai mellett az európai uniós források is rendelkezésre állnak, az utóbbiból a 2020-ig 12 ezer milliárd forint értékű támogatás 60 százalékát közvetlenül a magyar gazdaság fejlesztésére fordítja a kormány, és ezeket a forrásokat 2017-ig az összes pályázati felhívás kiírásával elérhetővé is teszi.
Hozzászólások (0)