hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közösségi felületeken aranyékszereket árult: nyugtát, számlát nem adott

  • adozona.hu

Az értékesítésre vonatkozó szabályokat az internetes áruházakban, a közösségi oldalak piacterein is be kell tartani. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyeli és ellenőrzi ezeket az adásvételi csatornákat is.

A NAV Bács-Kiskun vármegyei ellenőrei egy olyan adózónál kezdtek vizsgálódni, aki különféle közösségi médiás felületeken aranyékszereket árult. Próbavásárlást kezdeményezve vették fel a kapcsolatot vele, végül egy arany karkötőt rendeltek, az áru átvételének helyszíne egy benzinkút parkolója volt. Hamar kiderült, hogy az adózó valójában édesapja gazdasági társaságának alkalmazottjaként, a kft. tulajdonában lévő aranyékszereket árulta. Az ellenőrök nyugtát, számlát nem kaptak a vásárlásról, ezért mulasztási bírságot szabtak ki.

A helyszínen megjelentek a korábban értesített Bevetési Igazgatóság járőrei, és az illetékes kormányhivatal munkatársai is. Az ellenőrzés egy ingatlanban folytatódott, ahol az illető önként adott át több ékszert is a revizoroknak. Az ékszereken védjegyoltalom alatt álló termékek márkajeleire hasonlító jelölések voltak, a vélhetően iparjogvédelmi jogokat sértő termékeket a járőrök szabálysértési-, illetve büntetőeljárásban lefoglalták.

A lakossági bankszámlakivonatokat áttekintve az is beigazolódott, hogy az árus úgy próbálta eltitkolni bevételeit, hogy az ékszerek árát saját, illetve hozzátartozója lakossági bankszámlájára utaltatta.

A NAV nyilatkozattételre szólította fel a bankszámlára csoportos utalást teljesítő csomagküldő társaságokat is. A futárszolgálatok megerősítették, hogy utalásaik a csomagküldemények feladásához kapcsolódtak.

A revízió összesítette a bankszámlakivonatok alapján az átutalások, befizetések adatait, ami szerint összesen csaknem 60 millió forint bevétel érkezett a bankszámlákra az ékszer-értékesítések kapcsán. Mivel a vásárlók az ellenértékről nyugtát, számlát nem kaptak, ezért az eladónak a számla-, és nyugtakibocsátási kötelezettség elmulasztása miatt is mulasztási bírságot kellett fizetnie.

Az adózó az ékszer-értékesítésből keletkező bevételét nem vitatta, az ellenőrzés hatására áfabevallásokat nyújtott be, ezekben pedig mintegy 25 millió forint adót vallott be.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Késedelmi kamat számlázhatósága

Nagy Norbert

adószakértő

Egyszerűsített végelszámolás

Nagy Norbert

adószakértő

Illetékmentesség cégek közötti készpénzátadás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink