hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAV: adóztatási IBAN számlaszámok és adónemek

  • adozona.hu

Az adóztatási IBAN számlaszámokról és adónemekről szóló tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A NAV 2023. január 11-étől érvényes IBAN-számlaszámai

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által nyilvántartott adót, vámot és az egyéb fizetési kötelezettségeket adónként, kötelezettségenként a megfelelő államháztartási számlára, a bírságot, a pótlékot és az ehhez kapcsolódó költségeket külön számlára kell megfizetni, forintban. Ha valaki az adott számlára külföldről szeretne befizetni, akkor a NAV IBAN-számlaszámait, vagyis nemzetközi bankszámlaszámait kell használnia. A számlaszámadatok a tájékoztató végén szerepelnek tételesen.

Mi az IBAN?

Az IBAN (International Bank Account Number) a fizetési számlák jelölésére szolgáló nemzetközi pénzforgalmi jelzőszám, ami a fizetési számla nemzetközi azonosítására szolgál. Az IBAN egy 28 alfanumerikus karaktert tartalmazó számsor, amit a számlavezető pénzforgalmi szolgáltató – a NAV esetében a Magyar Államkincstár – a következők szerint alakít ki:

  • az első két karakter Magyarország ISO 3166 szabvány szerinti országkódja: HU;
  • a 3. és 4. karakter az ellenőrzőszám, amelynek algoritmusát az Európai Banki Szabványügyi Bizottság [European Committee for Banking Standards (ECBS)] IBAN képzésére vonatkozó szabványa tartalmazza;
  • az 5-28. karakter a belföldi pénzforgalmi jelzőszám (16 karakter hosszúságú pénzforgalmi jelzőszám esetében az IBAN képzésekor az utolsó 8 karaktert nulla számjeggyel kell feltölteni).

Mikor kell alkalmazni?

Az IBAN-számlaszámot kizárólag a nemzetközi pénzforgalomban, devizaátutalási megbízásokon kell alkalmazni, például külföldről teljesített átutalásoknál.

Hogyan kell alkalmazni?

Az IBAN-számlaszámot balra igazítva, folyamatosan, tagolatlan módon, szóköz és egyéb karakterek nélkül kell megadni, az „IBAN” megjelölést nem szabad a számlaszám elé írni.

A devizaátutalási megbízáson a megfelelő költségvetési számlához (adónemhez) tartozó kedvezményezett IBAN-számlaszám mellett az alábbi adatokat kell megadni:

  • kedvezményezett neve,
  • kedvezményezett bankjának neve és címe,
  • kedvezményezett bankjának SWIFT/BIC-kódja.

Kedvezményezett neveként elegendő a NAV-ot megadni, de az egyszerűbb azonosításhoz feltüntethető a konkrét költségvetési számlaszám neve is.

A „kedvezményezett bankjának neve és címe”, valamint „a kedvezményezett bankjának SWIFT/BIC-kódja” adatokat attól függően kell megadni, hogy a deviza-átutalást milyen elszámolási rendszeren (SEPA vagy egyéb) keresztül kezdeményezik.

Devizaátutalás SEPA-rendszerben

A NAV IBAN-számlaszámaira a SEPA-rendszeren („Single Euro Payment Area”, azaz Egységes Euró Fizetési Övezet) keresztül csak akkor lehet utalni, ha az ügyfél bankja is tagja a SEPA-megállapodásnak, ami ezeknek a fizetési módoknak az alkalmazására jött létre. (A SEPA tagjai az Európai Unió tagállamai, valamint Izland, Lichtenstein, Monaco, Norvégia és Svájc. A Magyar Államkincstár, mint a NAV számlavezető bankja 2014. szeptember 8. napjával csatlakozott a SEPA euró átutalási rendszerhez.)

SEPA-átutalásnál

a kedvezményezett bankja SWIFT/BIC-kódjaként a Magyar Államkincstár HUSTHUHB kódját kell feltüntetni és az „SHA” (osztott költségvállalás) költségviselési módot kell megjelölni.

Devizaátutalás más elszámolási rendszerekben

Egyéb (SEPA-tól eltérő) elszámolási rendszerekben (pléldául TARGET2) teljesített nemzetközi devizaátutaláskor fel kell tüntetni a számlavezető („account with institution”) Magyar Államkincstár SWIFT/BIC kódját: HUSTHUHB, valamint a Magyar Államkincstár levelező („correspondent”) bankjaként a Magyar Nemzeti Bank SWIFT/BIC kódját is.

Milyen adatokat kell még megadni?

A devizaátutalási megbízás „Kedvezményezettel közlendő” rovatában, továbbá az átutalást teljesítő adózóra (ügyfélre) vonatkozóan meg kell adni:

  • kötelezettségjellegű, tételes elszámolású számlák [1. b) számlacsoport] esetén a vámazonosító számot, valamint – a NAV Vámletét letéti számla kivételével – az érintett határozatszámot,
  • minden más esetben [1. a), 2., 3., 4. számlacsoportok] a belföldi adóazonosító számot (adószámot, vagy adóazonosító jelet),

hogy a befizetést az adószámlán jóvá lehessen írni.

Hogyan kell fizetni?

A NAV költségvetési számláira a kötelezettségeket forintban kell megfizetni, ettől eltérni a társasági adó, illetve a különleges gazdasági övezetekhez kapcsolódó helyi iparűzési adó megfizetése esetén lehet.

A befizetési módokról a „Ki hogyan fizethet a NAV-nak?” című tájékoztatóban olvashat.

A belföldi számláról, forintban történő átutalásokra változatlanul a honlapon „Adóztatási számlaszámok és adónemek jegyzéke” menüpont alatt közzétett költségvetési számlaszámok szolgálnak.

További információ

A devizaátutalási megbízások kitöltéséről bővebb tájékoztatás a Magyar Államkincstár honlapján (www.allamkincstar.gov.hu) „A Magyar Államkincstár szabályzata a devizaszámla-vezetési szolgáltatásáról” című szabályzatban és a „Kitöltési útmutató a papír alapú deviza-átutalási megbízáshoz” című tájékoztatóban található.

A nemzetközi pénzforgalomban alkalmazandó – a NAV honlapjáról letölthető – NAV IBAN számlaszámok érvényes jegyzékét ITT érheti el.

Adóztatási számlaszámok és adónemek jegyzéke

A NAV adóztatási számlaszámok és adónemeik – a NAV honlapjáról letölthető – érvényes jegyzékét ITT érheti el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő és egyéni vállalkozó egyben

Szipszer Tamás

adószakértő

Bértámogatás és átalányadó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink