Öt kormányrendelet jelent meg a Magyar Közlöny 105. számában

  • adozona.hu

A Magyar Közlöny 2024. október 22-én kihirdetett számában öt kormányrendelet jelent meg, illetve kihirdették a munkára való alkalmassági vizsgálat kötelező elrendeléséről szóló 36/2024.KIM rendeletet.

A Magyar Közlöny 105. számában megjelent kormányrendeletek a következők:

  • az Egyetemes Postaegyesület Általános Szabályzata 2023. évi rijádi kongresszuson aláírt Negyedik Pótjegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló 298/2024. kormányrendelet;
  • a Magyarország Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló, Bukarestben, 2004. április hó 27. napján aláírt Egyezmény végrehajtásáról szóló Megállapodás módosításáról szóló Megállapodás kihirdetéséről szóló 299/2024. kormányrendelet;
  • a Kossuth-díj, a Széchenyi-díj adományozásának rendjéről, valamint a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj alapításáról és adományozásáról szóló 271/2008. kormányrendelet módosításáról szóló 300/2024. kormányrendelet;
  • egyes agrártárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 301/2024. kormányrendelet;
  • a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 302/2024. kormányrendelet.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 302/2024. kormányrendelet
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú mellékletének rendelkezéseitől eltérően egyéb indokkal adómentes a 2024 szeptemberében a Duna magyarországi szakaszán levonult árvíz elleni védekezésben részt vevők hivatalos szolgálatának elismeréseként a Magyar Államkincstár által folyósított összeg is.

A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

A munkára való alkalmassági vizsgálat kötelező elrendeléséről szóló 36/2024. KIM rendelet

A munkára való alkalmasságról a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. NM rendeletben meghatározott orvosi vizsgálat alapján kell dönteni
a) a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) kormányrendelet 128. §-ában meghatározott feladatkörömbe tartozó ágazatban és
b) a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, valamint a kultúráért és innovációért felelős miniszter irányítása vagy felügyelete alá tartozó szerveknél
azon feladatkörök, munkakörök, álláshelyek esetén, melyekben az 1. mellékletben felsorolt hatásoknak lehetnek kitéve a foglalkoztatottak.

1. melléklet a 36/2024. KIM rendelethez

Expozíció (károsító hatásnak való kitettség) Meghatározás
1. Fokozott baleseti veszély 1.  Magasban végzett munka: a munkavégzés magassága meghaladja a 2 m-t.

2. Földalatti bányászati, kőolaj- és földgázbányászati mélyfúrási munkakörök.

3. Tűz- és robbanásveszéllyel járó munkakörök: az ipari robbantóanyagok gyártásával, tárolásával, szállításával és felhasználásával kapcsolatos tevékenységek.

4. Villamosüzemi munkakörök: erősáramú üzemi szabályzat alapján erősáramú villamos berendezéseken feszültség alatti, feszültség közelében és veszélyes közelségben végzett tevékenységek.

5. Feszültség alatti munkavégzéssel (FAM) járó munkakörök, egyéb, feszültség alatt végzett tevékenységek. 6. Egyéb, baleseti veszéllyel járó munkakörök: mozgó munkaeszközök, munkaeszközök mozgó elemei, haladó (mozgó) termékek, alapanyagok, félkész és késztermékek mellett vagy közelében végzett munka.
2. Terhelő munkahelyi klíma (meleg, hideg)

A munkahely melegnek minősül, ha a szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 °C-ot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta. Zárt térben: ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket meghaladja.

A munkahely hidegnek minősül, ha a hőmérséklet a munkaidő 50%-ánál hosszabb időtartamban, szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, illetve zárt téri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el.
3. Zaj (felső beavatkozási határértéket meghaladó esetben) A felső beavatkozási határértéket {LEX,8h = 85 dB(A), illetve pcsúcs[Lmax] = 140 Pa [137 dB(C)]} meghaladó munkahelyi zajexpozíció a munkavállalókat érő zajexpozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről szóló jogszabály alapján.
4. Ionizáló sugárzás Sugárveszélyes munkahelyen (pl. az MSZ 62–7:2017 szabvány szerinti ipari izotóplaboratóriumok, orvosi izotóplaboratóriumok) a kockázatértékelés alapján, ionizáló sugárzásból eredő egészségkárosodás kockázatával (dóziskorlát túllépése) járó tevékenységek esetén az egészségügyi szolgáltatások nyújtása során ionizáló sugárzásnak nem munkaköri kötelezettségük keretében kitett személyek egészsége védelmének szabályairól szóló jogszabály és az ionizáló sugárzás elleni védelemről és a kapcsolódó engedélyezési, jelentési és ellenőrzési rendszerről szóló jogszabály alapján.
5. Mesterséges optikai sugárzás (pl. lézer) Nem-koherens optikai sugárzások (UV-A, UV-B, UV-C, IR-A és IR-B), valamint lézer optikai sugárzások. A munkavállalókat érő mesterséges optikai sugárzás expozícióra vonatkozó minimális egészségi és biztonsági követelményekről szóló jogszabály 1. és 2. melléklete szerinti expozíciós határértékeket meghaladó expozícióval járó tevékenységek.
6. Vibráció (helyileg ható és/vagy egész test) prevenciós határértéket meghaladó esetben Prevenciós határértéket meghaladó rezgésexpozíció: kéz/kar rezgés: 2,5 m/s2 (8 órás referenciaidő), egész testre ható: 0,5 m/s2, a rezgésexpozíciónak kitett munkavállalókra vonatkozó minimális egészségi és munkabiztonsági követelményekről szóló jogszabály alapján.
7. Kémiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök

Minden olyan tevékenység, amelynek során a munkavállalót, valamint a munkavégzés hatókörében tartózkodó személyt veszélyes anyag és veszélyes keverék (ideértve a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító anyagokat is) hatása érheti.

Veszélyes anyag/keverék: minden olyan vegyi anyag, amely kockázatot jelent a munkavállalók biztonságára vagy egészségére fiziko-kémiai, kémiai vagy toxikológiai tulajdonságai és felhasználási módja vagy munkahelyen való jelenlét miatt.
8. Járványügyi érdekből kiemelt munkakör

Minden olyan tevékenység, amelynek során a munkavállalót, valamint a munkavégzés hatókörében tartózkodó személyt veszélyes anyag és veszélyes keverék (ideértve a rákkeltő, mutagén és reprodukciót károsító anyagokat is) hatása érheti.

Veszélyes anyag/keverék: minden olyan vegyi anyag, amely kockázatot jelent a munkavállalók biztonságára vagy egészségére fiziko-kémiai, kémiai vagy toxikológiai tulajdonságai és felhasználási módja vagy munkahelyen való jelenlét miatt.
9. Tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbesztártalomnak kitett munkakörök Építőiparban, mezőgazdaságban vagy bármely egyéb területen tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbesztártalomnak kitett munkakörök.
10. Biológiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök Egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket; klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák; szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák; hulladékmegsemmisítő, -ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.
11. Éjszakai műszakban végzett munka A huszonkét és hat óra közötti időszakban teljesített munkavégzés.
12. Kézi tehermozgatás 10 kg felett

A Magyar Közlöny 105. száma itt érhető el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s cégnek szolgáltatásnyújtás

Nagy Norbert

adószakértő

Napi 9 órás munkaidő elszámolása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink