adozona.hu
Lehet kezdeni izgulni: kétesélyes a csütörtöki brit népszavazás
//adozona.hu/altalanos/Lehet_kezdeni_izgulni_barmi_lehetseges_a_cs_JE9EBF
Lehet kezdeni izgulni: kétesélyes a csütörtöki brit népszavazás
A közvélemény-kutatások hibahatáron belüli eltérést mutatnak, így bármilyen eredményt hozhat a csütörtöki brit függetlenségi népszavazás – jelentette ki David Cameron miniszterelnök. A pénzpiaci befektetők egyértelműen a maradásra számítanak, és a legtöbb fogadóiroda is szinte biztosra veszi, hogy a britek nem lépnek ki az unióból.
Teljes bizonytalanságot hozott a június 23-ai brit függetlenségi népszavazás előtti utolsó nap, mivel a közvélemény-kutatások eredményei és a pénzpiacok mozgása ellentmondanak egymásnak a referendum várható eredményével kapcsolatban – írja a napi.hu a Bloomberg összefoglalója alapján.
A pénzügyi befektetők határozottan a Remainre (maradás) tettek az elmúlt egy hétben. Az angol font öt hónapos csúcsra erősödött, a fogadóirodáknál megtett tétek alapján a Leave (kilépés) valószínűsége mindössze 25-26 százalék. Az utóbbi egy héttel ezelőtt még 43 százalék volt.
A közvélemény-kutatások a hónap első heteiben a Brexit-párt előretörését jelezték, ám a lendület elakadt, most hibahatáron belüli különbségeket mutatnak hol ide, hol oda – írja a napi.hu.
A feszültség fokozódását mutatja, hogy David Cameron kormányfő kedden a Downing Streeten lévő irodája ajtajában nyilatkozott, amelyben az idősebb nemzedékhez fordult. Arra kérte a korosabb szavazókat, hogy gondoljanak gyermekeik és unokáik reményeire és álmaira, amikor csütörtökön szavaznak.
A Financial Timesnak adott, szerdán megjelent interjújában a közvélemény-kutatásokra helyezte a hangsúlyt a pénzpiacokkal szemben, minden bizonnyal azért, hogy a bizonytalanság hangsúlyozásával mozgósítsa a Remain híveit. Azt is elmondta azonban, hogy ha a Leave győz, akkor nagyon gyorsan tárgyalásokat kezd az EU-val a válásról.
Szintén maradásra biztatta a briteket közel 1300 cégvezető, akik vállalatai együttesen 1,75 millió embernek adnak munkát. A Time magazinban megjelent felhívásukban leszögezték, hogy a kilépés esetén romlanának cégeik kapcsolatai az EU-val, ami munkahelyekbe kerülne.
A Daily Beast jelentése szerint II. Erzsébet is "megszólalt" a kérdésben, amikor arra kérte vacsoravendégeit, mondjanak három okot, amelyek amellett szólnak, hogy Nagy-Britanniának az EU-ban kellene maradnia. Az olvasókra bízták, hogy eldöntsék, vajon melyik oldal mellé állt ezzel a királynő.
A legtöbb fogadóiroda szinte biztosra veszi, hogy a britek nem lépnek ki az unióból, ugyanis ennek az oddsa nagyjából 1,2-1,3 körül mozog, míg egy esetleges brexitre 3-4-szeresek a szorzók – számolt be az origo. A Sky Bet oddsai szerint a skótok a leginkább EU-pártiak: a szorzó kisebb mint 1,02, míg az, hogy a skótok a kilépésre voksolnak, 15-szörös pénzt érhet. A kilépést leginkább a walesiek szorgalmazzák: mindössze 2,75-szörös a szorzó, ha a legtöbb walesi a Brexitre szavazna.
Hozzászólások (0)