hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átmenetileg leállt az antibiotikumfelhasználás-bejelentő rendszer

  • adozona.hu

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait, több újítást is bevezet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az antibiotikumfelhasználás-bejelentő rendszerben. Az állatorvosoknak a decemberi jelentéseket, az előírásoknak megfelelően, január 15-éig kellett rögzíteniük a felületen. E héttől a rendszer átmenetileg nem elérhető annak érdekében, hogy a januári adatok leadásakor már az új funkciókat is használhassák az állatorvosok és meghatalmazottjaik – írja honlapján a Nébih.

Tavaly év eleje óta az állatorvosoknak havonta jelentést kell készíteniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról. Az érintettek az adatszolgáltatási kötelezettségnek a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (https://upr.nebih.gov.hu/) keresztül tehetnek eleget.

Az első csaknem egy év tapasztalatai rávilágítottak néhány tipikus hibára, félreértésre. Ezek egyike, hogy minden esetben az állatoknak ténylegesen beadott gyógyszerek mennyiségét kell felvezetni a felületre és nem a megrendelt vagy vényre felírt kereskedelmi mennyiséget. Szintén többeknek gondot okozott, hogy a gyógyszeres takarmányok esetén az adatrögzítéskor nem a kereskedelmi forgalomban lévő termék nevét kell megadni, hanem a bennük lévő állatgyógyászati készítményét. A bejelentő rendszer adatbázisában is csak utóbbiak érhetők el.

Az állatorvosok az adatszolgáltatáshoz meghatalmazottak segítségét is igénybe vehetik. Ennek kapcsán azonban a 2022-es év változásai közül fontos kiemelni, hogy minden meghatalmazott esetében kötelező megadni, mely konkrét tenyészet(ek) esetében járhat el, azaz rögzítheti az adatokat. A jelentést pedig továbbra is kizárólag az állatorvos véglegesítheti. Lényeges szem előtt tartani, hogy cég a felhasználási adatokkal kapcsolatos feladatokra nem adhat meghatalmazást, meghatalmazott pedig kizárólag magánszemély lehet.

A hivatal az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján számos, a felület használatát segítő funkció bevezetésén is dolgozik. A fejlesztések élesítése érdekében a rendszere e héttől átmenetileg nem elérhető. A cél, hogy a januári adatok leadásakor már az új funkciókat is használhassák az érintettek – olvasható a portal.nebih.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink