hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lakásbiztosítás-index: nőtt a fedezet, javult az ár-érték arány

  • adozona.hu

Az idei márciusi lakásbiztosítási kampány következtében közel 400 ezer szerződést mozdítottak meg az ügyfelek. A lakásbiztosítások átlagdíja 2025 áprilisában 64 432 forint volt országosan, ami 8,7 százalékos emelkedés egy év alatt. Ugyanakkor a biztosítók ennél nagyobb mértékben, 19,6 százalékkal növelték az otthonok egy négyzetméterre jutó átlagos biztosítási összegét, mely a kárkifizetés maximálisan vállalt összegét jelenti. Javult a lakásbiztosítások ár-érték aránya, és emellett tovább csökkenhetett az alulbiztosítottság is – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közleményében.

Az idén márciusi lakásbiztosítási kampány az aktivitási adatok alapján

Mintegy 400 ezer szerződés mozdult meg, ami a tavalyi részvételi arány négyötöde – derül ki az MNB idei, I. negyedévi (áprilisra is kitekintő) Lakásbiztosítás-indexéből. Az MNB adatai szerint a biztosítók 62 százalékának nőtt a lakásbiztosítási állománya az idei kampány során. A piac koncentrációja ugyanakkor tovább csökkent: a 4 legnagyobb piaci szereplő részesedése a kampány új ajánlatait tekintve a tavalyi 64 százalékról idén 58 százalékra – azaz jóval a mai 75 százalékos piaci részesedésük alatti mértékre – csökkent. Ez a verseny élénkülését mutatja. A mintegy 4 millió hazai lakott ingatlannak immár háromnegyede rendelkezik teljes fedezetet nyújtó biztosítással (ingóság- és ingatlanfedezettel, illetve társasházbiztosítás mellett ingóságfedezettel).

A lakásbiztosítások átlagdíja 2025 áprilisában 64 432 forint volt országosan, ami 8,7 százalékos emelkedés egy év alatt. A biztosítók ugyanakkor eközben 19,6 százalékkal növelték az otthonok egy négyzetméterre jutó átlagos biztosítási összegét, mely a kárkifizetés maximálisan vállalt összegét jelenti. A lakásbiztosítási kampány hatására így javult a lakásbiztosítások ár-érték aránya, és csökkenhetett az alulbiztosítottság is.

Egy 70 millió forintos biztosítási összegű otthon átlagos díja 6,3 százalékkal csökkent. Ez arra utal, hogy a lakosság emelkedő díjak mellett is magasabb fedezetet választott. Ez nemcsak kedvezőbb ár-érték arányt eredményezett, hanem hozzájárulhatott az alulbiztosítottság mérséklődéséhez is.

A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítási (MFO) szerződések darabszáma a kampány során átlépte a 100 ezer darabot. A termék éves díja 19,2 százalékkal kedvezőbb, 52 ezer forint, mint az egyéb piaci ajánlatoké, és – a kedvezőbb kárkifizetésekkel együtt – szolgáltatási szintjük összességében 21 százalékkal magasabb.

Lakásbiztosítási díjak alakulását bemutató Lakásbiztosítás-index

Az MNB negyedévente teszi közzé honlapjának külön felületén a lakásbiztosítási díjak alakulását bemutató Lakásbiztosítás-indexét. Ez a 2022 IV. negyedévi bázishoz viszonyítva jelzi a lakásbiztosítási díjszint változását, illetve információt ad a negyedéves elmozdulásról is. A mutató a teljes piac adatai alapján kalkulál, figyelembe veszi a biztosítót váltók, maradók és az újonnan lakásbiztosítást kötők szerződéseit és külön jelzi az MFO-ra vonatkozó díjváltozásokat is.

Olvassa el az Adózóna további cikkeit is: MNB: nőtt a nettó adósságállományVáltozatlan maradt az alapkamat, Együttműködési megállapodást írt alá a kínai és a magyar jegybank

Legkedvezőbb biztosítási ajánlat kiválasztása és új szerződés megkötése

Az átlagos díjváltozáshoz képest ugyanakkor az ügyfelek egyedi szerződéseinek tarifái eltérően is módosulhatnak. Ha egy ügyfél nem elégedett díjával és/vagy a szolgáltatással, szerződéskötési évfordulóján, illetve a jövő évi márciusi kampány alkalmával van lehetősége a számára legkedvezőbb biztosítási ajánlat kiválasztására és új szerződés megkötésére. A lakásbiztosítási piacon az ügyfelek eligazodását az MNB honlapjának MFO és Pénzügyi Navigátor fogyasztóvédelmi oldalaival is támogatja – áll az mnb.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék

Szipszer Tamás

adószakértő

Fejlesztési tartalék feloldása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 augusztus
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Együttműködő partnereink