hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egy kis könyvelési kreativitás

  • Durst Brigitta, www.adoiroda.com

A számvitelnek is, mint mindennek, nem ártana a kor igényeihez igazodnia. A könyvelői tevékenység egyik fontos feladatrésze az egyezetés, hiszen bármilyen precízen is igyekszünk könyvelési munkánkat ellátni – lássuk be – azért becsúszhatnak malőrök. Miért ne alakítsuk ki a főkönyvi könyvelési rendszerünket úgy, hogy az már első ránézésre is mutathasson egyezőséget, vagy egyezőtlenséget, és ami még fontosabb: azonnali információt számunkra.

A számviteli törvény kizárólag a 0-9-ig számlaosztályt nevesíti (számszerűsíti), a többi kialakítása, alábontása a mi dolgunk. Természetesen mindezt a mérleg és eredménykimutatás sorait figyelembe véve, hiszen könyvelési munkánk gyümölcse majd a beszámoló valamilyen formája lesz. Példaként kiragadnám az adókat, ezen belül is a kifizetéseseket, juttatásokat terhelő adókat.

1999 előtt még Társadalombiztosítási kötelezettségek néven emlegették a mai „járulékokat”, viszont 1999-től kezdve ezek az APEH nyilvántartása alá kerültek. 2011-től összeolvadt az APEH és a VPOP is és így lett a NAV, ami abból a szempontból fontos, hogy már a NAV adófolyószámláján látjuk lekönyvelve például a környezetvédelmi termékdíjat is. Fordítsuk a javunkra az integrálódást! Használjuk ki a benne rejlő lehetőségeket!

Sajnos a helyi adók NAV adófolyószámláján történő nyilvántartása iránti próbálkozás megdőlt, pedig a könyvelők álma vált volna valóra, hogy mindent egy adófolyószámlán lássanak végre. Ahány önkormányzat, annyi nyomtatvány és legalább annyiféle adófolyószámla…

A NAV adófolyószámláján minden olyan tételt szerepel, amelyet a vállalkozás bevallott, vagy a NAV határozatban foglalta (1/3-os táppénz, késedelmi kamat, bírság stb.) és melyeket a vállalkozás pénzügyileg rendezett. Természetesen ezeket a tételeket mielőtt bevallanánk, könyvelnünk is kell.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja, milyen a praktikus könyvelés!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink