hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Könnyítések jöhetnek a CBAM-szabályozásban, hosszabbodnak a határidők

  • adozona.hu

Az Európai Bizottság 2025. február 26-án – az Omnibus javaslatcsomag részeként – bejelentette, hogy egyszerűsítéseket tervez az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) szabályozása kapcsán. A javaslatcsomag célja, hogy – az EU klímavédelmi törekvéseit továbbra is szem előtt tartva – egyszerűsítsék a kötelezettségeket, és csökkentsék az adminisztratív terheket. A PwC Magyarország összefoglalta a legfontosabb CBAM vonatkozású javaslatokat.

Új küszöbérték bevezetése

Az új javaslat szerint azok a vállalatok, amelyek évente kevesebb mint 50 tonna CBAM-köteles árut importálnak az Európai Unióba, mentesülhetnek a CBAM-kötelezettségek alól (ez a szabály a jelenlegi 150 eurós szállítmányonként vizsgálandó értékhatárt váltaná fel).

Az Európai Bizottság szerint ezzel az intézkedéssel az importőrök kb. 90 százaléka mentesülhetne a CBAM-kötelezettségek alól, amíg a CBAM-köteles áruk importjához kapcsolódó károsanyag-kibocsátások 99 százalékát továbbra is lefedné a szabályozás. Az új küszöbérték a kis- és középvállalkozások terheinek csökkentését jelentheti anélkül, hogy a CBAM hatékonysága csorbulna.

Egyszerűsítések

A javasolt változtatások érintik az engedélyezett CBAM nyilatkozattevői státusz megszerzésének feltételeit, a beágyazott kibocsátások számítását, a jelentéstételi követelményeket, illetve a CBAM-tanúsítványok vásárlásának szabályait is.

Több idő a felkészülésre

A javaslatcsomag több határidő-módosítást is tartalmaz, egyebek között az alábbiakat:

– a CBAM-tanúsítványok értékesítése 2026 helyett 2027 februárjában kezdődjön,

– az éves CBAM-bevallások benyújtásának határideje május 31-éről augusztus 31-ére módosuljon,

– a CBAM-tanúsítványok visszaadásának határideje május 31-éről augusztus 31-ére módosuljon,

– a CBAM-tanúsítványok visszavásárlási kérelmének benyújtási határideje június 30-áról november 30-ára változzon.

Hatékonyabb fellépés a szándékos szabálysértők ellen

Az Európai Bizottság szigorú intézkedéseket tervez a szabálysértések, visszaélések megakadályozása érdekében, melynek keretében szoros együttműködést terveznek a nemzeti hatóságokkal, és külön stratégiát dolgoznak ki a CBAM-szabályok kijátszása elleni hatékony fellépésre. A szándékos kötelezettségelkerülés eseteire szigorúbb szankciók alkalmazását javasolják.

Az új szabályrendszer alkalmazása

Fontos kiemelni, hogy bár az Európai Bizottság a hivatalos honlapján publikálta az említett módosítási javaslatokat, azok jelenleg még nem tekinthetők irányadónak a CBAM-rendeletek alkalmazására nézve – mutat rá a PwC. A gazdálkodóknak a hatályos jogszabályok által meghatározott kötelezettségeket kell teljesíteniük.

Az Omnibus-javaslatcsomagban szereplő új szabályok akkor válnak alkalmazhatóvá, ha az EU hivatalos jogalkotási folyamatának eredményeként megtörténik a CBAM-rendeletek módosítása.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Támogatás és a jövedelem/nyereségminimum

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csekély összegű támogatás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kiva – áttérési különbözet

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink