hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiegyenlítő eszköz – Heti Pénzpiac – 2024. 8. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A 2022. év több szempontból is emlékezetes volt mindannyiunk számára. A világjárványt sikerült megfékezni, a gazdasági és társadalmi korlátozásokat fokozatosan feloldották az országok. Az emberek két évig csak visszafogottan fogyasztottak, majd amikor visszatért az élet a normális kerékvágásba, a többletkereslet hirtelen és egyszerre szabadult rá a piacra. Ezzel párhuzamosan viszont a globális kínálati oldalt beszállítói és logisztikai problémák sújtották. A szomszédunkban ebben az évben kirobbant egy háború, melynek globális hatásai jóval túlmutattak méretein.

Az előbb említett események együttes eredményeként megdrágultak az energiahordozók, a nyersanyagok, és éledezni kezdett szinte minden országban a már rég elfeledett infláció. Ez kihívás elé állította a jegybankokat, melyek felvették a kesztyűt. Korábban jól bevált eszközöket vetettek be az áremelkedés megfékezésére: kamatemelést és pénzmennyiség szűkítést.

Magyarországon ebben az évben olyan pénzpiaci mozgásokkal szembesültünk, melyek világszinten is jelentősnek számítottak, olyannyira, hogy elérték a nemzetközi gazdasági sajtó ingerküszöbét is. A 2022. év elején még 370 Ft alatti euróárfolyam kilenc hónap múlva már 430 Ft feletti szinteken járt, az irányadó jegybanki kamat szintje pedig ugyanezen időtávon 2,5 százalékról 18 százalékra ugrott. A hazai inflációs görbe is hasonlóan alakult: a januári 7,9 százalék után októberben már 21 százalékot meghaladó fogyasztói áremelkedést tapasztaltunk.

A magyar gazdaság nemzetközi mércével vizsgálva kicsinek és rendkívül nyitottnak számít. Ez a két tulajdonság bizonyos helyzetekben lehet előnyös, más időszakokban pedig hátrányos. A 2022-es év épp ez utóbbira, a sérülékenységünkre mutatott rá.

Egy gazdaság nyitottsága azt jelenti, hogy az áruk-, a munkaerő- és a tőke be- és kiáramlása szabad, nincsenek korlátozások.

Magyarország GDP-hez viszonyított áru- és termék külkereskedelmi forgalma az egyik legmagasabb a világon. Ha az ellátási láncokban zavar keletkezik vagy a nemzetközi kereslet-kínálati egyensúly felborul, az jelentősen befolyásolja az ország gazdasági teljesítményét.

A hazai munkaerőpiacon évek óta a magas foglalkoztatottság jellemző, mely bizonyos szakmákban munkaerőhiánnyal párosult. Ennek egyik oka, hogy a 2010-es évek második felében a világ minden tájáról hazánkba települő számos gyártó- és szolgáltató cég sok munkáskezet igényelt. Ezzel egy időben viszont az Európai Unió országai is elcsábították a magyar dolgozókat.

A Magyarországon termelő- vagy szolgáltató vállalkozást alapító, vagy csak befektetni kívánó külföldiek az elmúlt években jelentős mennyiségű tőkét hoztak be. Ezek egy részét azonban bármikor ki lehet vinni az országból, ha a tulajdonos problémákat, bizonytalanságot vagy veszélyt érzékel.

A 2021-es év második felétől normalizálódni kezdtek a pandémia alatt megszűnt globális gazdasági kapcsolatok. A 2022-es évben is folytatódott a helyreállás, de az év elején kirobbant fegyveres konfliktus hatására a kőolaj és a földgáz, valamint a villamos energia ára hirtelen az egekbe szökött.

Magyarország az energiahordozók többségét és a villamos energia egy részét külföldről szerezte és szerzi be még ma is. A két éve nagymértékben megemelkedett nemzetközi árszint hatására az importszámla is drasztikusan megnőtt. Eközben viszont a korábban folyamatos működőtőke-beáramlás lelassult, és az Európai Unióból érkező támogatások utalása is leállt. Mindezek együttesen az infláció fellángolását, valamint a hazai valuta jelentős gyengülését okozták. Az MNB az irányadó kamatszint drasztikus megemeléséről döntött, csak így látta lehetségesnek a negatív folyamatok megállítását és a bizalom megerősítését.

Az elmúlt egy évben helyreállt a hazai külkereskedelmi egyensúly, sőt, jelentős többlet alakult ki. A külpiaci pénzáramlásokat mutató folyó fizetési mérleg is pozitív egyenlegűvé vált. A kamatokat fokozatosan csökkentette a jegybank, a forint árfolyamának alakulása pedig visszatért a korábban megszokott mintához. Szintje azonban az évekkel ezelőttinél magasabb szinteken stabilizálódott.

Az MNB tisztviselői számos alkalommal hangsúlyozták, hogy számukra nincs árfolyamcél. Nem az a fő szempont, hogy milyen szinten áll a forint a meghatározó devizákkal szemben, hanem az, hogy a rövid távú mozgások kiegyensúlyozottak legyenek.

A nemzetközi pénzpiacok történelmét vizsgálva arra a következtetésre juthatunk, hogy a devizaárfolyam direkt módon történő befolyásolása általában nem jár az elvárt eredménnyel. A deviza árfolyama és annak változása ugyanis a gazdasági viszonyokat tükrözi, és nem fordítva. Tehát, amikor erős a gazdaság és ezzel konzisztens a monetáris politika, akkor a deviza is stabil. Amikor azonban a gazdaság és a pénzügyi kondíciók nincsenek összhangban, azt az összeomló valutaárfolyam mutatja a legjobban.

Ragyogó védelem – Heti PénzPiac – 2024. 7. hét

Magyarország

Amilyen rosszul zárult a 2023. év az állami pénzügyek terén, olyan kedvezően indult 2024.

A héten napvilágot látott a végleges tavalyi államháztartási egyenleg, mely 6,5 százalékos GDP-arányos hiányt mutatott. Ehhez társult egy 6,8 százalékos finanszírozási igény.

A 2024. január végi MNB statisztika szerint a nemzetközi tartalékok szintje 5,2 milliárd euró növekedés eredményeként rekordra, 46,57 milliárd euróra bővült.

A 2023. decemberi bruttó bérek 16,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Ez az adat már több mint 10 százalékos reálbér növekedést jelez.

A munkanélküliségi ráta 2024. januári 4,6 százalékos értéke továbbra is igen kedvező, bár némi növekedést jelent a decemberi 4,4 százalékhoz képest.

Jövő héten kamatdöntő ülést tart az MNB, melyen várhatóan további 0,75 vagy 1 százalékos irányadó ráta csökkentésről határoz a Monetáris Tanács.

A forint az elmúlt egy hétben egy szűk sávba, 387 és 389 közé szorult az euróval szemben.

Európai Unió – Eurózóna

Vegyes gazdasági jelzések érkeztek az euróövezetből a héten.

Az inflációs nyomás további enyhülését vetíti előre a januári nagykereskedelmi árak éves szintű 2,7 százalékos csökkenése.

Februárra javuló teljesítményt mutatnak az ipari gazdasági hangulatindexek, míg a szolgáltató szektor hasonló mutatója csökkenő keresletet vetít előre.

Az EKB vezetői továbbra is ragaszkodnak ahhoz az elgondolásukhoz, hogy az eurózónában a túlzott béremelkedési ütem még okozhat nem kívánt meglepetéseket a dezinfláció folyamatában. Az első kamatvágást leghamarabb a nyár elejére várhatjuk.

A dollár és az euró egymással szembeni árfolyama egy 0,5 százalékos sávban, 1,077 és 1,082 között ingadozott az elmúlt napokban.

USA

A gazdasági konjunktúramutatók némi lassulást tükröznek a legfrissebb adatok szerint.

A hangulatindexek minden szektorban csökkenést mutatnak februárban az előző hónaphoz viszonyítva, de ezzel csak a várható növekedés mértéke lesz kisebb.

Az ingatlan- és jelzáloghitel piacon viszont érezhető a magas kamatszint visszafogó hatása, a házépítések száma alacsony szintre esett és alacsony mértékű a finanszírozási kereslet is.

A munkaerőpiac viszont továbbra is feszes, ami a vártnál kevésbé csökkenő inflációval együtt óvatosságra inti a Fedet. A legkorábbi kamatvágást jelenleg júniusra várja a piac.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a dokumentum készítésének idején irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink