adozona.hu
KSH: nőtt a termék-külkereskedelmi hiány decemberben
//adozona.hu/altalanos/KSH_nott_a_termekkulkereskedelmi_hiany_dece_G1WR51
KSH: nőtt a termék-külkereskedelmi hiány decemberben
2021. decemberben a kivitel volumene 4,4, a behozatalé 6,0%-kal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. A 2019. decemberihez mérten a termékexport volumene 21, a termékimporté 22%-kal nőtt. A passzívum 378 millió euró volt, 658 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Novemberhez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 1,8, az importé 1,4%-kal nőtt. 2021-ben a kivitel volumene 7,8, a behozatalé 8,3%-kal emelkedett az egy évvel korábbihoz mérten, az aktívum 1,9 milliárd euró volt – közölte honlapján a KSH.
2021. decemberben:
A kivitel értéke 9,9 milliárd euró (3648 milliárd forint), a behozatalé 10,3 milliárd euró (3786 milliárd forint) volt.
2021. decemberben az egy évvel korábbihoz képest:
Euróban kifejezve az export értéke 18, az importé 27%-kal nőtt.
Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,2, a behozatalé 3,1%-kal emelkedett.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 658 millió euróval romlott. (Az egyenleg 565 millió euróval elmarad az első becslésben közölttől.)
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 15, a behozatalban 22%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,4%-kal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 2,3, a dollárral szemben 10%-kal gyengült.
A gépek és szállítóeszközök 2020. decemberi áron számított kivitele 5,7, behozatala 9,8%-kal nagyobb lett. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék árucsoport forgalma a kivitelben közel ötödével, a behozatalban több mint ötödével emelkedett az előző év azonos időszakihoz képest. Az általános rendeltetésű ipari gép exportvolumene közel tizedével, importvolumene több mint ötödével nőtt. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben kismértékben, a behozatalban több mint tizedével bővült. Az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés árucsoport volumene az exportoldalon közel harmadával, az importoldalon kismértékben emelkedett. A közúti jármű exportja és importja enyhén csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 3,3, a behozatalnál 4,7 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez.
A feldolgozott termékek exportvolumene 6,1, importvolumene 0,2%-kal nagyobb lett. Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék, a gumigyártmány, illetve az egyéb fémtermék, az importoldalit döntően a színesfém, az egyéb feldolgozott termék, valamint a műanyag-alapanyag forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,9, az importban 0,1 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumennövekedését.
Az energiahordozók exportvolumene 14%-kal kisebb, importvolumene 0,2%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A forgalomcsökkenés a kivitelben döntően a villamos energia, illetve a kőolaj és kőolajtermék volumenének visszaesésével, az importoldali forgalomnövekedés pedig a kőolaj és kőolajterméken túl a villamos energia volumenének emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalom növekedésének ütemét az exportoldalon 0,3 százalékponttal csökkentették, az importoldalon nem befolyásolták.
Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 1,1%-kal kisebb, a behozataláé 16%-kal nagyobb lett. A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény árucsoport járult hozzá. Ezen túlmenően az exportban még az élő állat visszaesése, az importban pedig a zöldségféle és gyümölcs növekedése dominált. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export növekedését 0,1 százalékponttal mérsékelte, az importét 0,9 százalékponttal növelte.
Hozzászólások (0)