hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogerőre emelkedett az ítélet a nyíregyházi áfaügyben

  • MTI

A fellebbezések visszavonásával jogerőre emelkedett a Nyíregyházi Városi Bíróság által tavaly decemberben, a megismételt eljárás keretében meghozott ítélet a nyíregyházi áfaügyként ismertté vált büntetőperben.

Nyakó Zsuzsanna, a Nyíregyházi Törvényszék elnökhelyettese, szóvivője elmondta, hogy a bíróság 2011. december 19-én az elsőrendű vádlottat felmentette a csalás és a magánokirat-hamisítás vádja alól, a másodrendű és a harmadrendű vádlottat viszont bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett csalás bűntettének kísérletében és társtettesként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében, ezért előbbit nyolcvanezer forint pénzbüntetésre, utóbbit pedig 1 év börtönbüntetésre ítélte, a végrehajtást 2 év próbaidőre felfüggesztve. Az ítéletet a másodrendű vádlott tudomásul vette, míg az első- és a harmadrendű vádlott, azok védői, valamint az ügyész fellebbezést jelentett be.
   
Ezeket azonban a vádlottak és a védők, illetve az ügyész később visszavonta, így a városi bíróság ítélete valamennyi vádlott esetében jogerőre emelkedett - közölte a szóvivő. A több mint tízéves ügy középpontjában egy csengersimai ingatlan felújítási, valamint térbetonozási munkálatai álltak. A kivitelezési munkálatokra az ingatlan tulajdonos elsőrendű vádlott cége kötött szerződést a másodrendű és a harmadrendű vádlott által irányított betéti társasággal.
   
A vádirat lényege szerint a terület térbetonnal történt ellátása már 1999-ben, illetve korábban megtörténtetett, így valótlanok azok a számlák, amelyeket az elsőrendű vádlott az áfa visszaigényléshez felhasznált, s amelyek azt tanúsítanák, hogy a munkálatok ténylegesen 2000-ben történtek. A bíróság szerint az eljárásban nem volt bizonyítható az ügyészi álláspont, amely szerint az elsőrendű vádlott a 2000-es adóévben úgy igényelt volna vissza 2,3 millió forint értékben áfát, hogy az igénylés valótlan lett volna - ismertette Nyakó Zsuzsanna. Hozzátette, a másodrendű és a harmadrendű vádlott esetében ugyanakkor bebizonyosodott az, hogy ők a saját üzletkörükben - az elsőrendű vádlottat nem érintve - valótlan számlákat használtak fel, amelyek mögött nem volt valós munkavégzés.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Turizmusfejlesztési hozzájárulás alapja

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Közúti áruszállítás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Alanyi adómentességi határ átlépése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink