adozona.hu
Jelentősen visszaesett a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
//adozona.hu/altalanos/Jelentosen_visszaesett_a_kiskereskedelmi_fo_TGRNZ8
Jelentősen visszaesett a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
A járványügyi veszélyhelyzet és a bevezetett, a kiskereskedelmet is érintő jogszabályi korlátozások az összes üzlettípus forgalmára hatással voltak. 2020. áprilisban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 10,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 0,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 14,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 26,3 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. 2020. január–áprilisban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál, közölte honlapján a KSH.
A 2020. áprilisi kiskereskedelmi forgalom csökkenését teljes egészében a koronavírus-járvány hatása okozta: a naptárhatással kiigazított, előző év azonos időszakához viszonyított volumenváltozásból 17 százalékpontot magyaráz a járvány által előidézett veszélyhelyzet. A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletek volumenindexe 26, míg az üzemanyag-forgalom 30 százalékponttal alacsonyabb annál, mint ami a korábbi adatok alapján becsülhető. Az élelmiszerüzletek forgalmán csak kis mértékben volt érezhető a koronavírus hatása.
2020. áprilisban, az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptárhatástól megtisztítva:
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalmának volumene 10,2%-kal csökkent.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 0,4%-kal mérséklődött. Az élelmiszer-kiskereskedelem 77%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,5%-kal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 9,5%-kal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 14,8%-kal csökkent. Csökkentek az eladások az iparcikk jellegű vegyes- (-8,2%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (–15%), a bútor-, műszakicikk- (–24%), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (–37%), a használtcikk- (–80%), valamint a textil-, ruházati és lábbeli-üzletekben (–90%).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból áprilisban 12,5%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 104%-kal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 26,3%-kal csökkent.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 33%-kal estek vissza.
2020. áprilisban:
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 910 milliárd forint volt.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 53%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 11%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2020. január–áprilisban, az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:
A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 2,5%-kal emelkedett.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 7,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,8%-kal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 10,6%-kal csökkent az értékesítés volumene, olvasható a KSH honlapján.
A koronavírus-járványról közölt korábbi írásainkat itt olvashatja el!
Hozzászólások (0)