hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt az ÁSZ új ellenőrzési terve: ellenzéki pártok és az MNB is a listán

  • MTI

Kiemelten figyeli a folyamatban lévő beruházásokat, a felügyeleti tevékenységet végző intézményeket, a zárszámadást, illetve az államadósság-mutató alakulását, az államháztartás hiányát és az ország versenyképessége szempontjából meghatározó jelentőségű területeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) – derül ki az Országgyűlésnek benyújtott idei, második félévi ellenőrzési tervből. Az ellenzéki pártok gazdálkodását is vizsgálják a számvevők.

Az ÁSZ tájékoztatása szerint a közpénzfelhasználás ellenőrizetlen, „fehér foltjainak” felszámolását szolgálják a nyilvános könyvtárak, az alapítványok gazdálkodásának, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok intézményeinek ellenőrzései.

A második félévben a korábbiakhoz hasonlóan kiemelt szerepe van a zárszámadás, vagyis a 2016-os költségvetés végrehajtása ellenőrzésének, és sor kerül az állami vagyon feletti tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos tevékenységek értékelésére is.

Kiemelten figyel a számvevőszék a folyamatban lévő beruházásokra, és azok kockázatait is számba veszi. Az ÁSZ közölte: célja, hogy a kockázatok kezelésére már a beruházás folyamatában fel tudja hívni a figyelmet.

Folytatják az ellenőrzők ellenőrzését is, vagyis olyan intézményeket vizsgálnak majd, amelyek maguk is végeznek ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet. Ennek keretében kerül sor a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Államkincstár újabb ellenőrzésére.

Folytatódik a pártok és a költségvetési támogatásban részesülő pártalapítványok gazdálkodásának ellenőrzése, a második félévben a Magyar Szocialista Párt, a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a Lehet más a Politika, a Demokratikus Koalíció, az Együtt – Korszakváltók Pártja, a Magyar Liberális Párt, továbbá a Párbeszéd Magyarországért Párt 2015-2016. évi gazdálkodása törvényességének ellenőrzésére kerül sor.

Több ország számvevőszékeinek összehangolt munkájával 2017. második félévében kezdődik meg a középületek energiahatékonyságnak értékelése. Folytatja az ÁSZ a gyermekétkeztetés rendszerének, egészének és egyes kiemelt területeinek, valamint a hallgatói önkormányzatok működésének ellenőrzését.

A számvevőszék közleményében hangsúlyozta: továbbra is nagy hangsúlyt kap azoknak a szervezeteknek, területeknek ellenőrzése, amelyek az államadósság-mutató alakulása, az államháztartás hiánya és az ország versenyképessége szempontjából meghatározó jelentőségűek. Az ÁSZ vizsgálja az önkormányzatok pénzügyi- és vagyongazdálkodását, valamint integritás- és belső kontrollrendszerét.

 Az állami és az önkormányzati tulajdonban (résztulajdonban) álló gazdasági társaságok gazdálkodásának ellenőrzése során pedig olyan területet vizsgálnak, amelynek működése jelentős hatással van az ország gazdasági teljesítményére, továbbá befolyásolhatja a kormányzati szektor hiányát, az államadósság alakulását is.

Az utóellenőrzéseket szintén folytatja az ÁSZ a második félévben, ezek során a korábbi vizsgálatok során megfogalmazott javaslatok hasznosítására készített intézkedési tervek végrehajtását értékelik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink