hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így élik meg a veszélyhelyzetet az Adózóna olvasói

  • adozona.hu

A járvány terjedése és a veszélyhelyzet kihirdetése óta eltelt időszak mindenkit kihívások elé állított, sokakat többszörösen is, van, akit azért, mert elveszítette a munkáját, és ezáltal a fizetését is, van, akit azért, mert sokkal több lett a munkája, mint korábban volt, miközben esetleg csökkent a jövedelme, ráadásul a családtagjaival is korlátozottan tarthatja a kapcsolatot, miközben a távoktatásban részt vevő gyermekeivel is több a teendője, mint korábban. Az Adózóna megkérdezte olvasóit, milyen kérdések foglalkoztatják őket a leginkább, a munkahelyükön történtek-e megszorítások, leépítések, van-e lehetőségük otthonról dolgozni, mi okozza a legnagyobb nehézséget az otthoni munkavégzés során, s milyen módszerrel igyekeznek csökkenteni a feszültséget.

Az egészség megőrzése mellett mindenkinél – mind a munkáltatóknál mind a munkavállalóknál – elődleges szempont a megélhetés, így a munkahelyek megtartása. Nehézséget okoz azonban, hogy dömpingszerűen jelennek meg az újabb és újabb adózást érintő kormányrendeletek, amelyekhez már csak azért is nehéz alkalmazkodni, mivel a részletszabályok csak napokkal, néha akár egy héttel később látnak napvilágot, ami végképp megnehezíti a gyors és hatékony döntéshozatalt. A könyvelőirodáknak is nehéz fenntartaniuk vállalkozásaikat, törődni a dolgozók megváltozott életkörülményeivel (óvodák, bölcsődék bezárása, nagyobb gyerekek online oktatása), és emellett reagálni a megnövekedett számú telefonos megkeresésekre, miközben a legtöbb intézmény (NAV, kormányablak, önkormányzat, munkaügyi központ) online vagy csökkentett munkaidőben üzemel. Sokszor úgy érzik, hogy egyedül maradnak a problémákkal. A vállalkozóknak is nehézséget okoz, hogy csak a könyvelőirodákhoz tudnak segítségért fordulni, de ott sincs lehetőségük személyes ügyintézésre.

Olvasóink válaszaiból kiderült, hogy olyan egyszerű dolgok is megnehezítik a mindennapokat, mint a bevásárlás, a postázás megoldása, vagy megtalálni a helyes időbeosztást a háztartási és egyéb otthoni teendők, a gyerekek (tanulásának) felügyelete és a home office között.

Vannak olyan problémák is, amelyekre senki sem talál jó megoldást, ilyen például, amikor a munkavállaló ugyan 65 év alatti, de krónikus betegségekkel küzd, így ugyanúgy veszélyeztetett csoportba tartozik, miközben rá nem vonatkoznak speciális szabályok. Vagy a megbízások rohamos csökkenése érinti a nem „veszélyeztetett ágazatba tartozó”, de egymással szerződésben álló cégeket, amelyek tevékenységeikből adódóan összekapcsolódnak, így összességében minden összeomlik, mint egy kártyavár – egymást magukkal rántva fizetésképtelenek lesznek.

Ha valaki elveszti a munkáját, nagyon nehezen tud hozzájutni az álláskeresési járadékhoz. Olvasóink válaszaiból az derül ki, hogy a meghirdetett központi számon nem jutnak el ügyintézőhöz a munkanélküliek, mivel azonnal bekapcsol az üzenetrögzítő. Majd kiderül, hogy e-mailen lehet a nyilvántartásba vételhez időpontot foglalni a munkanélküli munkavállaló személyes adatainak megadásával, amit követően visszajelez a rendszer, hogy az adatok és a kérelem feldolgozását megkezdték. Válaszadóink között van, aki egy hónapja nem kapott időpontot, és így álláskeresési járadékot sem.

A gyermekek felügyeletének megoldatlansága, a segítséget igénylő online oktatás miatt rengeteg szülő nem tud dolgozni, így van, akit emiatt bocsátottak el, vagy még megvan a munkahelye, de aggodalommal tölti el, hogy ha ismét be kell majd mennie, akkor nem marad más lehetősége, mint az óvodás/kisiskolás korú gyermekét az idős nagyszülőkre bízni, veszélyeztetve ezzel az egészségüket.

Egyes gyárakban újra megindult a termelés. A munkavállalók maszkban dolgoznak, távolságtartással, ami kényelmetlen és nehézkes. Azonban a munkáltatók feladata sem egyszerű, hiszen meg kell oldaniuk a műszakok átszervezését oly módon, hogy minél kevesebben dolgozzanak egyszerre, a munkavállalók legyenek minél távolabb egymástól, mindez pedig az új, speciális egészségvédelmi szabályok betartása mellett történjen.

Válaszadóink több mint fele tud otthonról, vagy részben otthonról dolgozni, megközelítőleg a negyedük azonban napi szinten bejár a munkahelyére. Néhány egyedi esetben a munkavállaló tudna és akarna is otthonról dolgozni, de azt a munkáltató nem engedélyezi. A válaszadók 5 százaléka van kényszerszabadságon, amely fizetés nélküli szabadsággal folytatódik.

Kevesen, de vannak olyanok is, akiknél semmi változás nem történt a járvány kitörése előtti időszakhoz képest, mert vállalkozóként eleve a lakás volt a munkahelyük, vagy nyugdíjasok, és van olyan is, aki már a veszélyhelyzet előtt is munkanélküli volt.

A home office nehézséget okoz a többszereplős tárgyalások, megbeszélések lebonyolításában, sokaknak hiányzik a problémamegoldás során a közös gondolkodás. A gyermekesek körében általánossá vált az éjszakai munkavégzés. Sokaknak okoz nehézséget a számítástechnikai problémák megoldása az informatikusok távirányításával, a technikai eszközök, például nyomtató hiánya, illetve annak megléte esetén a megnövekedett költség, illetve a szerződések aláírása, papíralapú számlák fogadása.

Az otthoni bezártság miatti szorongást többféleképpen oldják a válaszadók. Vannak szerencsések, akik nem élik meg félelmekkel telve a járvány időszakát, de sokan valamilyen feszültségoldó elfoglaltságot találtak maguknak, például sport, takarítás, sütés-főzés, közös családi program, meditálás, zenehallgatás, kertészkedés, olvasás, nyelvtanulás.

Sokan válaszolták azt is, hogy megnövekedtek a feladataik, hogy egyáltalán nem marad idejük másra, így marad az állandó feszültség, amin az sem segít, hogy a médiában is a legfőbb téma a koronavírus és a válság, ami szintén tovább növeli a családon belüli, a sok munka vagy a munkanélküliség okozta lelki és anyagi feszültséget.

A válaszadók többségének fejtörést okoz, mi lesz a járvány után, hogyan változik meg a cége működése, a kényszerszabadságon lévők mikor kezdhetnek újra dolgozni a veszélyhelyzet megszűnése után, s egyáltalán lesz-e munkájuk.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink