hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egymást hitelezik a vállalatok Kelet-Európában

  • adozona.hu

Kiugró mértékben, 73 százalékkal nőtt a vállalatok közötti hitelezés a régióban tavalyhoz képest az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint. Az 1500 magyar és kelet-európai vállalat bevonásával készült, Fizetési Szokások Barométere című tanulmány szerint míg tavaly a B2B kereskedelemben a cégek az ügyletek 38,8 százalékában adtak halasztott fizetést a vevőiknek, addig az idén a tranzakciók 67,2 százaléka történt hitelre. A listát Szlovákia vezeti 91,5 százalékkal, Magyarország 77,8 százalékkal a harmadik helyen áll a régióban, míg Bulgária az utolsó, 33,6 százalékkal.

Az Atradius elemzői szerint az erős belső fogyasztás a B2B hitelezés motorja Kelet-Európában. Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója szerint emellett a vállalatok versenyképessége is megköveteli a hitelezést, mert a halasztott fizetés előnyt jelenthet a külföldi piacokon, így segítheti az exportot. – „Ez egy olyan jelentős tényező, ami jelentkezik a számlák határidejében is. Az idén a kelet-európai cégek átlagosan 37 napot adtak a vevőknek a számlák kiegyenlítésére, ami három nappal több, mint 2018-ban. Érdekesség, hogy a magyar vállalatok a legkevésbé türelmesek (29 nap), míg a török szállítók 59 napot adnak a fizetésre.” – mondta. A felmérés szerint Bulgária az egyetlen olyan régiós ország, ahol az idén hamarabb kell kifizetni a számlákat, mint tavaly.

A felmérés kimutatta, hogy a tavalyihoz képest a régióban javult a fizetési fegyelem: a számlák 73,3 százalékát fizették ki időben, míg egy évvel korábban ez az arány 64,3 százalék volt. Ugyanakkor a cégek több mint egyötöde még mindig késve fizet, az átlagos késés 11 nap. A legfegyelmezettebbek a bolgár és a román vevők (a késve kifizetett számlák aránya 18,2 és 18,7 százalék), míg a törökök a legkevésbé precízek (41,5 százalékos késve fizetés).

A térség vállalatainak 39 százaléka előzetesen tájékozódik a vevői hitelképességéről, még mielőtt szállítana a partnereinek. A cégek 36 százaléka fizetési emlékeztetőt küld, amennyiben a számláját nem egyenlítették ki határidőre. Ebben a cseh (68 százalék és 52 százalék), illetve a szlovák (57 százalék és 53 százalék) vállalatok a legaktívabbak. A régióban a román vállalkozások kötnek hitelbiztosítást a legszívesebben (40 százalék, Kelet-Európa átlaga 20 százalék).

A szektorokat tekintve a feldolgozóiparban a leghosszabb a fizetési határidő (átlag 41 nap), ezt követi a kereskedelem (36 nap), és a szolgáltatóipar (33 nap). – „2019-ban a kereskedelemre volt a leginkább jellemző a késve fizetés. Az országokat tekintve a lengyel építőipar és elektronikai gyártóipar, illetve a cseh közlekedési ágazat hitelkockázati megítélése romlott a leginkább. Hasonló a helyzet a török agrárélelmiszeriparban, ahol a számlák felét nem fizetik ki határidőre” – mondta az országigazgató.

A behajthatatlan követelések aránya a feldolgozóiparban a legnagyobb (1,8 százalék), a szolgáltatásokban és a kereskedelemben a vevők a számlák 1,5 és 1,4 százalékát nem fizették ki.

A vállalatok nagysága szerinti csoportosítás azt mutatja, hogy a nagyvállalatok hajlandók a leghosszabb határidőt, 50 napot adni a vevőiknek a fizetésre (kkv-k 39 nap, mikrovállalkozások 32 nap).

A behajthatatlan számlák tekintetében a nagyvállalatok bukják a legnagyobbat, hiszen összes kibocsátott számláik 2,8 százalékát soha nem egyenlítik ki a vevőik, ez 1,5 százalékos romlás az egy évvel korábbi szinthez képest. A mikrovállalkozásoknál ez a mutató 1,3 százalék.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink