hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyakori a síbaleset és a sok a fejsérülés

  • adozona.hu

Megkezdődött az idei síszezon. A mintegy félmillió hazai síelő elsősorban a környező külföldi síterepeket keresi fel, jellemzően autóval. A veszélyek ellenére csak az utazók fele köt biztosítást, pedig minden századik síelőt baleset ér a pályákon. Ez mintegy százezer síbalesetet és köztük körülbelül tízezer fejsérülést jelent évente.

Szokásos optimizmusukkal vágnak neki évről évre a magyarok a környező országok síterepeinek. Fontos azonban tudni, hogy ezeken a síterepeken közel százezer síbalesetet regisztrálnak évente. A balesetek nagy része a síelők között legnépszerűbb Ausztriában történik, ahol egy idényben átlagosan mintegy hatvanezren sérülnek meg (egyébként főként a külföldiek). A balesetekből sajnos minden ezredik baleset halálos és minden tizedik fejsérülés. 

A Biztosítás.hu internetes portál által összegyűjtött adatok szerint ezekből a balesetekből a magyarok is jelentős mértékben kiveszik a részüket. Az arányokat tekintve mintegy öt-hatezer honfitársunk szenved síbalesetet évente, de közülük alig néhány ezren rendelkeznek megfelelő biztosítással, pedig a károk könnyen milliósak is lehetnek. 

Biztosítás nélkül magunknak kell állnunk mentésünk (ebből a helikopteres mentés 1-1,5 millió forint), kórházba szállításunk és ellátásunk, gyógyszerünk (akár 1000 euro/nap) és esetleges műtétünk még ennél is drágább költségeit. Mindezek biztosítás hiányában a pár százezertől akár az 5-10 millió forintig terjedő költségeket jelenthetnek számunkra balesetünktől függően. Autónkat sem tudjuk hazavezetni törött lábbal és ha valaki másnak okozunk kárt, az is a mi pénztárcánkat nyomja, vagyis az ő ellátását ugyanúgy fizetnünk kell, mintha mi sérültünk volna meg, mert felelősségünk alapján ez is bennünket terhel.

A snowboard kevésbé veszélyes (?) 

Érdekesség, hogy a balesetek során a nők általában a lábukon, míg a férfiak a vállukon és a derekukon sérülnek meg legtöbbször. A snowboardozók és a síelők balesetei is jelentősen eltérnek egymástól. A snowboard esetében például a károk gyakorisága kétszerese a síbalesetekének, mivel a snowboard technikásabb, több ugrást, fordulást tartalmazó sport. Ugyanakkor a síelők által elszenvedett károk súlyossága lényegesen nagyobb, mint a snowboardos társaiké, mivel a sí átlagos sebessége a snowboardét jóval meghaladja, így a sí esetében az esések és ütközések sebessége is nagyobb. Ezt támasztja alá, hogy a síelő sérültek átlagos táppénzen töltött ideje 22, míg a snowboardosoké csak 11 nap.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink