hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Földhasználati szerződések: szubjektív szempontok alapján dönthetnek

  • lapszemle

Veszélyes helyzetet teremthet az újonnan kötött földhasználati szerződéseknél, hogy május elsejétől a közigazgatás esetenként „abszolút szubjektív” szempontok alapján dönthet a megállapodások előzetes jóváhagyásáról vagy elutasításáról. A most bevezetett hatósági engedélyezési eljárás bonyolulttá és hosszadalmasabbá teheti a termőföldek használatba adását, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a vétlen piaci szereplők indokolatlan bírságokat kapjanak – írja az agrárszektor.hu.

Az az érzésem, mintha az lenne az új földügyi szabályozás célja, miként lehet gátolni a földhasználati viszonyok létrejöttét – fogalmazott egy földszabályozási konferencián Vass János, az ELTE-ÁJK tanszékvezető egyetemi docense. Mint ismert, a tavaly elfogadott földforgalmi törvény idén május elsejétől előírja, hogy az újonnan között földhasználati szerződések csak úgy léphetnek hatályba, ha azokat a kijelölt mezőgazdasági szakigazgatási szervezetek – a földhivatalok – előzetesen jóváhagyják.

Komoly pénzügyi következményei is lehetnek annak, ha a hatósági eljárások elhúzódnak. Bizonytalanná válhat ugyanis, hogy a döntések megszületéséig ki használhatja a kérdéses mezőgazdasági területeket. A hatóságok viszont előbb-utóbb „valakit megbírságolnak”, ha a felek nem tesznek eleget művelési kötelezettségeiknek – fogalmazott Vass János.

Hiányzik az üzemtörvény

Az új földforgalmi törvényt – érvelnek jogi szakértők – ki kellene egészíteni egy úgynevezett üzemtörvénnyel is, hogy Magyarországon is egyértelműen definiálni lehessen, mely ágazati szereplők minősülhetnek agrárüzemeknek. Vass János szerint „1990 óta szélhámoskodtunk mindenfelé”, de komoly meghatározás máig nem született.

Az agrarszektor.hu információi szerint az üzemtörvény komplett javaslata már az előző kormányzati ciklus végére elkészült, de azt a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) végül nem terjesztette a kormány, illetve a parlament elé. Egy sarkalatos üzemtörvényre pedig – fejtette ki Szilágyi János Ede, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi docense – azért is szükség lenne, mert a nyugat-európai szabályozás központjában alapvetően nem a föld, hanem az egyéb vagyonelemeket is magába foglaló mezőgazdasági üzem áll.

Nem örökölhet majd minden gyerek?

Ugyancsak adós a magyar szabályozás azokkal a földöröklési szabályokkal, amelyek számos nyugat-európai országra jellemzők – tett hozzá az egyetemi docens. Ma a termőföldek egyenlő arányban öröklődnek a gyermekek (hozzátartozók) között, de ez a mezőgazdasági üzemek feldarabolódásához és széthullásához vezet, így akár több évtized munkáját teheti tönkre. Ezért Szilágyi János Ede szerint új öröklési szabályokkal el kellene érni, hogy a mezőgazdasági üzemeket egyben lehessen tartani – írja az agrárszektor.hu.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink