hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online megrendelés ügyében döntött az EU Bírósága

  • adozona.hu

Online rendelés: a megrendelés gombnak vagy hasonló funkciónak egyértelműen jeleznie kell, hogy az arra történő kattintással a fogyasztó fizetés teljesítésére vállal kötelezettséget, ez akkor is így van, ha a fizetési kötelezettség még egy későbbi feltétel teljesülésétől függ, olvasható az Európai Bíróság honlapján megjelent C-400/22. számú ügyben hozott ítéletben.

Németországban egy olyan lakás bérlője egy követeléskezelő vállalkozástól a túlfizetett bérleti díjak bérbeadóktól való visszakövetelését kérte azért, mert az általa fizetett havi bérleti díj meghaladta a nemzeti jog által megengedett lakbérplafont,. A fogyasztó ezt a megrendelést e szolgáltató internetes oldalán keresztül tette meg. Mielőtt a megrendelés gombra kattintott, kipipálta a megfelelő négyzetet az általános feltételek elfogadása érdekében. Ez utóbbi szerint a bérlőknek a megtakarított éves bérleti díj egyharmadának megfelelő díjazást kell fizetniük, ha a szolgáltató a bérlők jogainak érvényesítésére irányuló kísérletei sikeresek.

A szolgáltató és a bérbeadók közötti, ezt követő jogvitában a bérbeadók arra hivatkoznak, hogy a bérlő nem bízta meg érvényesen a szolgáltatót. A megrendelés gomb ugyanis nem tartalmazta a fogyasztók jogairól szóló irányelvben1 előírt, „fizetési kötelezettséggel járó megrendelés” (vagy ennek megfelelő) feliratot. Ezzel kapcsolatban az a kérdés merül fel, hogy e követelményt akkor is alkalmazni kell-e, ha a bérlő fizetési kötelezettsége nem kizárólag a megrendeléssel keletkezik, hanem a jogainak sikeres érvényesítésére is szükség van. A jogvitában eljáró német bíróság e tekintetben intézett kérdést az Európai Unió Bíróságához.

A Bíróság megállapította, hogy a kereskedő az irányelv követelményeinek megfelelően köteles a fogyasztót – az interneten történő megrendelés megtétele előtt – tájékoztatni arról, hogy e megrendeléssel fizetés teljesítésére vállal kötelezettséget. A kereskedő e kötelezettsége attól függetlenül fennáll, hogy a fogyasztó fizetési kötelezettsége feltétlen-e, vagy ez utóbbi csak valamely feltétel későbbi teljesülését követően köteles a kereskedőnek fizetni.

Ha a kereskedő nem tartotta be a tájékoztatási kötelezettségét, a megrendelés a fogyasztót nem köti. Nincs azonban akadálya annak, hogy a fogyasztó megerősítse a megrendelését.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink