adozona.hu
Mit vihetünk át a határon egy-egy EU-n belüli és EU-n kívüli utazás során?
//adozona.hu/altalanos/Europai_Bizottsag_alkohol_dohanytermek_kesz_H54FQZ
Mit vihetünk át a határon egy-egy EU-n belüli és EU-n kívüli utazás során?
Annak ellenére, hogy az EU-ban az áruk szabadon mozoghatnak, vannak szabályok arra vonatkozóan, hogy bizonyos árucikkeket milyen mennyiségben szabad bevinni az egyik EU-országból a másikba. Ha nem tartják be ezeket a mennyiségi előírásokat, melyek országtól függően eltérőek lehetnek, előfordulhat, hogy elkobozzák a kérdéses terméket, büntetést kell fizetni, sőt büntetőeljárást is indíthatnak, olvasható az Európai Bizottság hivatalos oldalán.
Utazás az EU-n belül
Hús- és tejtermékeket be szabad vinni más tagállamokba, feltéve, hogy azok személyes fogyasztásra szolgálnak. Ugyanez vonatkozik a gyümölcsökre, a zöldségekre és a vágott virágokra is, amennyiben azokat valamelyik uniós országban termesztik, és kártevőktől vagy betegségektől mentesek. Ezek a szabályok nemcsak akkor alkalmazandók, ha poggyászában szállítják a hús-, tej- és növényi termékeket, hanem akkor is, ha online rendelik meg vagy postán adják fel ezeket az árucikkeket.
Korlátozások vonatkoznak azonban a babatejporra (ebből kevesebb mint 10 kg megengedett), a bébiételekre, az egészségügyi okból szükséges élelmiszerekre és a különleges állateledelekre.
Alkoholt és dohánytermékeket is be lehet vinni más uniós országokba, feltéve, hogy azok saját fogyasztásra szolgálnak, nem pedig viszonteladásra. A tagországok meghatározhatják saját irányadó értékeiket a behozható mennyiségekre vonatkozóan. Ezek az értékek azonban nem lehetnek alacsonyabbak az EU által meghatározott irányadó szinteknél, melyek a következők: 800 darab cigaretta, 1 kg dohány, 10 liter szeszes ital, 20 liter szeszezett bor, 90 liter bor és 110 liter sör.
Nincsenek uniós szintű szabályok arra vonatkozóan, hogy az uniós országok között utazók mennyi készpénzt vihetnek magukkal. Azt ajánlják azonban, hogy utazás előtt tudakolják meg a nemzeti vámhatóságoknál, hogy léteznek-e erre vonatkozó szabályok az indulási, a tranzit-, illetve a célországban.
Ha külföldön vásárolt hibás termékkel, hibás digitális tartalommal vagy hibás digitális szolgáltatással kapcsolatos probléma merül fel, forduljon az ön országában működő Európai Fogyasztói Központhoz! Ha részletesebb tájékoztatást szeretne kapni arról, hogy a tagállami szabályozás értelmében milyen jogok illetik meg, nézzen utána, milyen rendelkezések vonatkoznak a szavatosságra és a kereskedő által vállalt jótállásra abban az országban, ahol a terméket megvásárolta!
Beutazás az EU-ba nem uniós országból
Ha nem uniós országból utazik be az EU-ba, nem hozhat magával semmilyen húsárut, illetve tejterméket. Gyümölcsöt és zöldséget, valamint tojást, tojástermékeket és mézet azonban hozhat, korlátozott mennyiségben. Korlátozott mennyiségű hal és halászati termék is behozható. A legtöbb uniós országban szigorú szabályok vonatkoznak a veszélyeztetett állatok vagy növények behozatalára vagy kivitelére, és előfordulhat, ehhez engedélyre van szükség.
Bizonyos árucikkeket be lehet hozni az EU-ba anélkül, hogy hozzáadottérték-adót (azaz áfát) vagy jövedéki adót kelljen fizetni utána – feltéve, hogy nem a termék továbbértékesítése a cél, és betartják a vonatkozó mennyiségi határértékeket. Például be lehet hozni maximum 4 liter csendes bort, illetve 16 liter sört. Szintén be lehet hozni az EU-ba 1 liter 22 százalék (v/v) feletti szeszes italt (például vodka vagy gin) vagy 1 liter 80 százalékos (v/v) nem denaturált alkoholt (etil-alkoholt) vagy 2 liter szeszezett bort (pl. sherry, portói) vagy pezsgőt. Ami a dohánytermékeket illeti, nézzen utána, hogy abban az országban, ahova készül, milyen határértékek érvényesek!
Egyéb áruk – beleértve az illatszereket is – utasonként 300 euró, légi és tengeri utasok esetében pedig 430 euró összeghatárig szállíthatók. Néhány EU-tagállam a 15 éven aluli utasok esetében alacsonyabb – 150 eurós – értékhatárt alkalmaz. Azok pedig, akik autóval utaznak egyik tagállamból a másikba, benzinkannában átvihetnek a határon maximum 10 liter üzemanyagot azon túlmenően, ami a jármű üzemanyagtartályában van.
Ha 10 000 euró összegű készpénzzel (vagy ennek megfelelő összegű más fizetőeszközzel) kíván belépni az EU-ba vagy kiutazni az EU-ból, a kérdéses pénzösszeget uniós készpénzbejelentő nyilatkozat kitöltésével be kell jelenteni a vámhatóságoknak abban az uniós országban, ahova belép, illetve ahonnan kiutazik. Ha nem nyújt be készpénzbejelentő nyilatkozatot, illetve ha benyújtott nyilatkozatban hamis információkat tüntet fel, vagy az hiányos, a vámhatóság megbüntetheti.
Hozzászólások (0)