adozona.hu
Ennyi fizetés mellett maradnának itthon az építőipari munkások
//adozona.hu/altalanos/Ennyi_fizetes_kellene_hogy_itthon_maradjana_XXKPNW
Ennyi fizetés mellett maradnának itthon az építőipari munkások
Az építőiparban meglévő jelentős munkaerő-elvándorlást nettó 250-300 ezer forintos fizetésekkel lehetne megállítani a jelenlegi havi 150-200 ezer forintos bérek helyett – az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szerint.
A négyszáz építőipari cég megkérdezésével készített felmérés szerint a válaszadók megtették a kezdő lépéseket, átlagosan 6 százalékkal növelték a bruttó béreket 2016 első felében. A cégek fele számolt be arról, hogy árbevételük enyhén emelkedett az utóbbi időszakban, és bizakodóan tekintenek a második félévre, 40 százalékuk további növekedésre számít. Árbevétel-arányos jövedelmezőségük enyhe javulást mutat, értéke nagy szóródással 3-10 százalék között van.
Az ÉVOSZ az idei év egészében 1850 milliárd forint körül várja az építési-szerelési tevékenység értékét. A válaszadók megrendelés-állományában a tavalyihoz képest erősen csökkent a közbeszerzésből származó megrendelés, az uniós forrásból finanszírozott munkák jelentős részének befejezése után lényegesen kisebb értékben kaptak közmegrendeléseket – jelezte a szakszövetség.
A válaszadók szerződésállományának volumene nőtt, de összértékben még mindig alacsony. A cégek várakozásai szerint az év hátralévő részében a megkötött új szerződések száma tovább növekszik.
A cégek gördülékeny üzletvitelét 2016-ban leginkább az élőmunkához kötődő adóterhek, a gazdasági szabályozás gyors változása és nehéz nyomon követése akadályozza. Nehézséget okoz a versenytársak piaci viselkedése, tisztességtelen magatartása, késedelmes fizetése – derült ki az ÉVOSZ felméréséből.
A vállalkozások kintlévősége viszonylag magas, árbevételük csaknem 30 százaléka határidőn túli követelés. Ez az arány valamivel kedvezőbb a lakásépítő cégek esetében. A vállalkozások megítélése szerint azonban a követelések több mint 90 százaléka behajtható.
Az ÉVOSZ közleménye szerint a kapacitások kihasználtsága folyamatosan változik, az ebből adódó időszakos likviditási nehézségeket elsősorban folyószámla- és forgóeszközhitel felvételével kezelik. Hosszú távú, külső forrásként a lízinget preferálják az építőipari vállalkozások.
A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) bevezetésének hatására nő a fizetőképes kereslet a lakásépítésre, elsősorban Budapesten, illetve a vidéki nagyvárosokban. Az év végére várhatóan összességében mintegy 16-17 ezer új lakóingatlan megépítésére kötnek szerződést a cégek – közölte az ÉVOSZ.
Hozzászólások (0)