hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ennyi adót fizetnek a cégek

  • lapszemle

A Világbank statisztikája szerint hazánkban jelenleg 12 különböző adónemet kell befizetniük a vállalkozásoknak, míg az adókedvezmények levonása után fizetendő vállalati adók és kötelező befizetések a kereskedelmi profit 49,7 százalékát teszik ki - írja a napi.hu. De hogy állunk a többi országhoz képest?

Szám szerint a legkevesebb adót, azaz hármat Szaúd-Arábiában és Hong Kongban kell fizetniük a vállalkozásoknak - derül ki a Világbank statisztikáiból. Érdekesség, hogy az arab államban 2009-ben például még 14 fajta adónemet kellett kigazdálkodniuk a cégeknek, míg például Qatarban két éve még beérték 3 adófajtával, ezt növelték 2012-ben négyre.
Nem nagyon változtatott viszont a számokon az elmúlt években a lista első két európai szereplője, Svédország és Norvégia: mindkét országban 4 adófajtát kell fizetniük a vállalkozásoknak. Viszonylag kevés számú adót kell fizetni Marokkóban (6), Mexikóban (6) vagy Oroszországban (7), ahogy a grúzoknál is csak öt adónem keseríti a vállalkozók életét. Ez utóbbi országban az elmúlt években komolyan vették az adóegyszerűsítést: három éve itt még ugyanis 30 adófajtáról beszélhettünk.

Magyarországon a Világbank statisztikái szerint 12 adóval küzdenek a cégek, aminek köszönhetően a régióból megelőzzük a bolgárokat (13), a lengyeleket (18), a horvátokat (19), a szlovákokat (20), az ukránokat (28), a románokat (39) és a 40 adóval dolgozó bosnyákokat is, azonban elmaradunk például a csehektől (8), szlovénoktól (11), vagy éppen a görögöktől (8). (Amennyiben a 2009-es számokat néznénk, más sorrendet kapnánk, hiszen ekkor például Ukrajnában még 147, míg Romániában 113 különféle vállalati adó létezett.) Valójában ezek csak a fontosabb adók, hisz Magyarországon mintegy 55 különféle adót és adó jellegű elvonást ismer az adó- és könyvelői szakma.

A listán egyébként találni kifejezetten adóhalmozó országokat is: Venezuela például elképesztően sok, 71 adófélét fizettet be a vállalkozásokkal, de nem sokkal jobb a helyzet Tádzsikisztánban (69), vagy az európai utolsó Szerbiában (66) sem. A lista vége jellemzően harmadik világbeli szereplőkkel van tele, így az afrikai (Elefántcsontpart 62, Szenegál 59) mellett főképp ázsiai országokkal (Srí Lanka 58, Guinea 57) találkozhatunk.

Természetesen az, hogy hol, hány fajta adót kell fizetni, nem tükrözi az adóterhelés nagyságát, ám a Világbanknak van egy olyan statisztikája is, amely azt vizsgálja, hogy az adókedvezmények levonása után fizetendő vállalati adók és kötelező befizetések hány százalékát teszik ki a kereskedelmi profitnak. Az szja, illetve a fogyasztást terhelő adók (például az áfa) nem jelennek meg ebben az összehasonlításban.

Eszerint a statisztika szerint idén hazánkban ez az arány 49,7 százalék, ami valamelyest csökkent az elmúlt években, hiszen 2009-ben még 56,6 százalékot tett ki, ami a kormányváltás évében 54,6 százalékra csökkent, majd 2011-ben 52 százalékra, 2012-ben pedig 49,5-re, azaz az Orbán-kormány alatt megfigyelhető csökkenés megfordult az utolsó évben, ám összességében még így is az adóterhek csökkenését láthatjuk.

Az eredmény egyébként nagyjából megegyezik a régiós átlaggal, hiszen amíg az ukránok 54,9, az osztrákok 52,4, az oroszok pedig 50,7 százalékkal mögöttünk vannak, addig a szlovákok (47,2 százalék), a csehek (48,1 százalék), a románok (42,9 százalék), a szlovének (32,5 százalék) és a bolgárok (27,7) már előttünk helyezkednek el, ahogy az adószámokat tekintve kiugró teljesítményt nyújtó szerbek (36,8 százalék) is.

Nem könnyű az élet a kontinentális Afrika legkisebb államában, Gambiában, ahol az adók mértéke eléri a 283 (!) százalékot, de 217,9 százalékot találunk a Comore-szigeteken is, míg rajtuk kívül egyedül Argentínában található 100 százalék feletti adóztatás, mégpedig 107,8 százalék. A másik végletről nézve egyszámjegyű adóterhelést Makedóniában (8,2 százalék) és a Csendes-óceán délnyugati részén található Vanuatuban (8,4 százalék) mért a Világbank.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszemélyes kft. létszáma

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kis- és középvállalkozások kedvezménye

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink