hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ellenzik az adótanácsadók a felügyeletet

  • MTI

A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete továbbra sem tartja jó megoldásnak az új közfelügyeleti hatóság bevezetését, Zara László elnök szerint megalapozatlan elképzelésről van szó, létrehozása csak a bürokráciát növelné.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn jelentette be, hogy a tervek szerint júliusban áll fel az új közfelügyeleti hatóság, amely a könyvelők, az adótanácsadók, az adószakértők és a könyvvizsgálók ellenőrzéséért felelhet. A szaktárca szerdán egyeztet az új hatóság felállításáról az érintett pénzügyi szervezetekkel. Az NGM szerint az új közfelügyelet felállítása üzenetértékű lépés lenne a pénzügyi beszámolókba vetett bizalom helyreállítása, megerősítése, a feketegazdaság visszaszorítása érdekében.

Zara László elmondta: információi szerint az egyeztetésre minden szakmai érdekképviseletet meghívtak, a szakmai szervezetek hétfőn este egyeztetik közös álláspontjukat. Hozzátette, a tavaly júliusban eléjük tárt elképzeléseken túl nincs további információjuk.

Kifejtette: nem tudnak azonosulni az NGM hétfői közleményében foglaltakkal, miszerint az ellenőrzés helyreállíthatja a beszámolókba vetett bizalmat, illetve a feketegazdaság visszaszorításához volna erre szükség. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ugyanis eddig is kellőképpen ellenőrizte a vállalkozásokat, ezzel együtt a könyvelő, adótanácsadó vállalkozások munkáját is, ezért nem látják szükségét annak, hogy erre egy új hatóság jöjjön létre. Hozzáfűzte, az új hatóság bevezetését nem indokolja a brókerbotrány sem, mert abban külső könyvelők nem voltak érintettek.

Problémásnak tartják azt is, hogy nem lehet tudni, milyen körben ellenőrizne a minisztérium. A mintegy 40 ezer regisztrált mérlegképes könyvelőt, a könyvvizsgálókat és adótanácsadókat egybeszámítva 55-60 ezer regisztráltról van szó, őket vagy a cégeiket kellene ellenőrizni. Nem lehet tudni azt sem, kiterjedne-e az ellenőrzés azokra, akik regisztráltak, de egy cég saját apparátusában dolgoznak − jegyezte meg.

Zara László az elképzelést megalapozatlannak nevezte, ami csak a bürokráciát növelné. Még ha létre is tudnák hozni, évekbe telne – vélte. A könyvvizsgálókkal kapcsolatos minőségellenőrzésben tíz év alatt, nemrégiben sikerült odáig eljutni, hogy mit, milyen módszerrel kell ellenőrizni, és a jóval kisebb létszámot hatévente ellenőrzi a könyvvizsgálói kamara – emlékeztetett.

Kiemelte: azzal egyetértenek, hogy a könyvelői és adótanácsadói szakmának tisztulnia kell. Ennek érdekében a szakmai továbbképzések, szakmai szervezetek felé kellene terelni azokat, akik még nincsenek benne ebben a körben – mondta Zara László. Nem a kötelező tagságra gondolnak, azt végképp nem szeretnék, ha akár a könyvelő, akár az adótanácsadási szakmában kötelező kamarai szintű szerveződést írnának elő – fűzte hozzá.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink