hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Banki kapzsisági illetéket, az energetikai és a távközlési cégekre különadót vezet be Románia

  • MTI/Adózóna

Jövő év január elsejétől hatályos pénzügyi és adóügyi intézkedések egész sorát – köztük a bankok által fizetendő úgynevezett kapzsisági illeték bevezetését – tartalmazó sürgősségi rendeletet fogadott el a román kormány a múlt héten.

A „kapzsisági illetéket” azoknak a pénzintézeteknek kell fizetniük, amelyek 2 százalékot meghaladó bankközi hitelkamatlábat (ROBOR) alkalmaznak. Az illeték a bank aktíváinak 0,1 százalékától indul és a ROBOR jelenlegi, 3 százalékot meghaladó szintjénél eléri a 0,3 százalékot – ismertette Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.

A tárcavezető az intézkedések tervével kedden lepte meg a romániai gazdasági és pénzügyi szférát. Akkor még háromszor nagyobb, a ROBOR jelenlegi szintjén 0,9 százalékot kitevő „kapzsisági adóról” beszélt. A bukaresti tőzsdeindex a hír hatására szerdán 11,2, csütörtökön 1,9, pénteken pedig 5,1 százalékkal csökkent.

A bukaresti média a pénteki rendkívüli kormányülés után csak a tárcavezető és Darius Valcov gazdasági államtanácsos sajtóértekezletén elmondott adatok alapján ismerhette meg a kormányrendelet tartalmát, a korábban közzétett tervezet az utóbbi három napban számos ponton módosult.

Valcov beszámolt arról, hogy a román kormány az üzleti forgalom 2 százalékának megfelelő adót vet ki az energetikai és a forgalom 3 százalékának megfelelő adót a távközlési cégekre. A lakossági felhasználású földgáz és villamos-energia árát három évre, 2022-ig befagyasztják. Elmondta: a földgáznál a megawattóránként 68 lejes (4730 forint) hatósági árat a tárolási költséggel igazítják ki. A villamos energia árának felső határát a román energiaár-szabályozó hatóság (ANRE) fogja megállapítani.

A rendelet a jelenlegi 2,5 százalékról 1 százalékra csökkenti a magánnyugdíj-alapok által visszatartható kezelési költséget. Az eredeti tervektől eltérően a befizető nem dönthet úgy, hogy a nyugdíjkorhatár elérése előtt (de legalább ötéves nyugdíjalapi tagság után) kiveszi megtakarításait és azt máshova irányítja, de nem lesz már kötelező a 25 százalékos nyugdíjjárulék egy részét (a bruttó bér 3,75 százalékát) egy magánnyugdíj-alaphoz irányítania, választhatja azt is, hogy ezentúl a járulék teljes összege az állami nyugdíjpénztárhoz jusson. Ez utóbbi esetben az addigi megtakarításai a magánnyugdíj-alapban maradnak és amikor eléri a nyugdíjkorhatárt, a megtakarított összegnek megfelelő járandóságra jogosult – magyarázta az államtanácsos.

A nagy vihart kavart, a jobboldali ellenzék és Klaus Iohannis államfő által bírált adóügyi intézkedéseket Liviu Dragnea, a kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt elnöke harangozta be vasárnap, a PSD országos tanácsának ülésén, ahol élesen bírálta a Romániában kitermelt gázzal kereskedő, azt a termelői ár többszöröséért eladó energiaügyi vállalatok „tisztességtelen” magatartását, és a betéti kamatoknál hatszorta nagyobb hitelkamatokat alkalmazó bankok „kapzsiságát”. Azt mondta, a bukaresti kormánynak el kell érnie, hogy a multik Romániában adózzanak az itt termelt hatalmas profitjuk után.

Amikor a pénzügyminiszter részleteket is elárult a kormány terveiről és nyomán az OMV-Petrom közleményben figyelmeztette a kormányt, hogy az intézkedés beruházásokat, munkahelyeket és az ország energetikai biztonságát veszélyezteti, Dragnea felszólította az olajcéget és más nagyvállalatokat, hogy ne fenyegessék, vagy ne próbálják zsarolni a román államot.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Revolut

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink