hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áron alul adta el ingatlanát? Így kérheti a különbözetet a vevőtől

  • adozona.hu

2008-ban adásvételi szerződés alapján értékesített külterületi szántót túl alacsony áron kelt el, lehet-e különbözetet kérni a vevőtől? Amennyiben nem kíván fizetni, van-e jogorvoslati lehetőség? Mi a helyzet abban az esetben, ha a szántó árverés során került az új ügyfél tulajdonába? – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Árveréskor a végrehajtó közli a becsértéket, és a közléstől számított 15 napon belül lehetett végrehajtási kifogást előterjeszteni. Ilyen esetben a becsértéket a bíróság – szükség esetén szakértő közreműködésével – állapította volna meg. A végrehajtásnak igen szigorú szabályai vannak. Mivel 2008-as a szerződéskötés időpontja, már csak a polgári perrendtartás szerinti rendkívüli jogorvoslatokkal lehetne élni – perújítás, felülvizsgálat – a dokumentumok és a dátumok átvizsgálása után.

Amennyiben nem végrehajtás útján került értékesítették a földterületet, szintén kizárólag bírósághoz lehet fordulni az ügyben és – az ügy 2008-as dátuma miatt – szintén csak rendkívüli perorvoslatok jöhetnének szóba.

A fenti esetben a szerződés érvénytelenségének egyik esetéről a szerződés megtámadhatóságáról beszélhetünk. A szerződés érvénytelenségnek két esete van: a semmisség és a megtámadhatóság. A különbség közöttük az, hogy míg a semmisségre bárki, akinek ehhez jogi érdeke fűződik, határidő nélkül hivatkozhat, addig a megtámadhatóság esetén a szerződés csak akkor lesz semmis, ha azt a bíróság a megtámadás következtében nyilvánítja – egyébként a megkötéséig visszamenőleges hatállyal – érvénytelenné.

A megtámadhatóság esete a feltűnő értékaránytalanság miatt indítható per. Erről akkor beszélünk, ha a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás között anélkül, hogy az egyik felet az ajándékozás szándéka vezetné, a szerződés megkötésének időpontjában feltűnően nagy az értékaránytalanság.

A bírói gyakorlat a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közötti 20 százalékot el nem érő különbséget még nem, a 40-50 százalékot meghaladót pedig minden esetben feltűnőnek tekinti. A kettő közé esik a bíróság mérlegelési lehetősége. Hangsúlyozni kell, hogy mindig az eset összes körülményeinek vizsgálata alapján lehet csak eldönteni, hogy az értékkülönbség feltűnően nagy, vagy sem. Amennyiben az értékkülönbség feltűnő, a bíróság úgy orvosolhatja ezt, hogy addig mérsékli az ellenszolgáltatás összegét, hogy az már ne legyen feltűnően értékaránytalan.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink