hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Agresszív adóstruktúrák jelentéstételi kötelezettsége

  • Pauker Zoltán adótanácsadó, OrienTax

2020. július 1-jével élesedik az agresszív adóstruktúrák jelentéstételi kötelezettségét előíró úgynevezett DAC 6 irányelv, amely elsősorban az adótanácsadók életében fog jelentős változásokat hozni. Az irányelvet Magyarországnak legkésőbb 2019. december 31-éig kell átültetnie a belső jogrendjébe, míg a szabályokat 2020. július 1-jétől kell alkalmaznia. Cikkünkben az irányelv legfontosabb szabályait mutatjuk be.

Mi az irányelv célja, miért volt szükség a megalkotására?

A 2018. június 25-én hatályba lépett irányelv jól illeszkedik az elmúlt évek globális szintű és EU-s kezdeményezéseihez, melyeknek célja az agresszív adótervezési struktúrák visszaszorítása és végső soron annak biztosítása, hogy minden vállalkozás ott adózzon, ahol a jövedelmet megtermelte.

Az irányelv a fenti cél eléréshez úgy járul hozzá, hogy az Európai Unión belül letelepedett tanácsadó társaságok részére jelentéstételi kötelezettséget ír elő minden olyan tanács esetében, amely az irányelv hatálya alá tartozó, határon átnyúló (agresszív) adózási konstrukció létrehozására irányul.

Az irányelv fontos alapelvként rögzíti, hogy nem jelenti egy már jelentett konstrukció érvényességének elfogadását vagy adóügyi megítélését azon tény, hogy a bejelentést követően az adóhatóság nem reagál egy adatszolgáltatási kötelezettség alá tartozó, határokon átnyúló konstrukcióra.

Milyen konstrukcióra terjed ki az irányelv hatálya?

Az irányelv tárgyi hatálya kizárólag a határon átnyúló konstrukciókra terjed ki, azaz a belföldi konstrukciókra nem fog vonatkozni az adatszolgáltatási kötelezettség.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek az érintett konstrukciók, kinek kell teljesítenie az adatszolgáltatási kötelezettséget, valamint, hogy milyen adatokról kell információt szolgáltatni!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink