adozona.hu
Áfát emelnének a franciák
//adozona.hu/altalanos/Afat_emelnenek_a_franciak_2C0BVQ
Áfát emelnének a franciák
Jean-Marc Ayrault francia kormányfő megkezdte hétfőn az első egyeztetéseket a szakszervezetekkel egy esetleges adóreform érdekében.
A jövőre várható adóemelések miatt Francois Hollande államfőhöz hasonlóan a népszerűségi listák végén kullogó miniszterelnök kezdeményezését az ellenzék egyszerű "politikai akciónak" minősítette. A jobboldal szerint Ayrault az egyre ingatagabbá váló bársonyszékét próbálja megmenteni az ötlettel.
"Úgy érzem, hogy a miniszterelnök tényleg eltökélt az adópolitika kérdésében" - mondta Jean-Claude Mailly, a Force ouvriere (FO) szakszervezet vezetője, akit elsőként fogadott a kormányfő. Szerinte nem kommunikációs akcióról van szó, a kormány komolyan gondolkodik az adórendszer átalakításán.
Ayrault nagy meglepetésre kedden jelentette be, hogy adóreformot hirdet a kormány, miután szeptember óta folyamatosak a tervezett áfa-, illetve egyéb adóemelések elleni utcai tüntetések. Pierre Moscovici gazdasági minisztert ugyanakkor a miniszterelnök nem vonta be a tervébe, így az adóügyekért felelős tárca vezetője nem is vesz részt az egyeztetéseken, jelenleg Kínában tartózkodik hivatalos látogatáson.
A kormányfő a jelenleginél "igazságosabb, hatékonyabb és átláthatóbb" adószabályokat ígért, de a társadalombiztosítás finanszírozásáról, az állami kiadásokról és befektetésekről, a munkahelyteremtésről, a felnőttképzésekről és a vásárlóerőről is egyeztetni kíván a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel is.
A bejelentett menetrend szerint Ayrault 2014 nyarára szeretne olyan döntéseket hozni, amelyek a 2015-ös költségvetésbe már belekerülhetnének.
A legtöbb szakszervezet azon az állásponton van, hogy az áfaemelések helyett a több száz adókedvezménnyel rendelkező, progresszíven emelkedő személyi jövedelemadó rendszerének súlyát kellene az állami bevételekben növelni. A munkáltatók viszont a kötelező járulékok csökkentését szeretnék elérni.
A kormány az úgynevezett forrásadó lehetőségét is vizsgálja. Franciaország ugyanis az egyik olyan ritka uniós tagállam, ahol nem vonják le közvetlenül a fizetésekből az adóelőleget, hanem az éves keresete után mindenki utólag fizeti be a személyi jövedelemadót. A szakszervezetek egy része nem támogatná a forrásadó bevezetését.
A miniszterelnök egyébként ellenzéki politikustársai véleményét is kikéri az adóreform ügyében, akik kétségbe vonták Ayrault őszinteségét.
"Nem fogok egy olyan tervezet mögé beállni, amely mindenekelőtt nem az adók jelentős csökkentését irányozza elő" - mondta Jean-Francois Copé, a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) főtitkára.
Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke egyszerűen "nem hisz ebben a nagy reformban", amely szerinte nem is fog megvalósulni.
Francois Bayrou, a centristák vezetője szerint a kormányfő "elterelő hadműveletéről" van szó, aki "úgy érzi, hogy nincs már több mozgástere".
Az egyeztetések megkezdése előtt a kormányfő leszögezte, hogy a január 1-jén életbelépő áfaemeléseken nem kíván változtatni. A normál forgalmi adó 19,6-ról 20 százalékra, míg a kedvezményes 7-ről 10-re fog emelkedni, ami számos szektor és politikus tiltakozását váltotta ki. A 3,5 tonnánál nehezebb járművekre vonatkozó környezetvédelmi adót, amely egymilliárd euró (300 milliárd forint) bevételt jelentene az államkasszának, a breton tiltakozások nyomán viszont a kormány egyelőre levette a napirendről.
Hozzászólások (0)