hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótartozás: kimentheti-e a vagyont a házastárs?

  • lapszemle

Felel-e a férj vagy a feleség házastársa adótartozásáért? Az adó-végrehajtásban speciális eset a házastárs felelőssége – erről olvasható cikk az Adóvilág 2013/11. számában.

A házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik – emlékeztet a családjogi törvény (Csjt.) szabályaira az Adóvilág.

Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit. Közös vagyon továbbá a feltalálót, újítót, a szerzőt és más szellemi alkotást létrehozó személyt a házassági életközösség fennállása alatt megillető esedékes díj.

E rendelkezés magában foglalja, hogy a házastársakat nemcsak a pozitív vagyon, hanem a negatív vagyon (adósság) is együttesen terheli.
Az adóvégrehajtásban a Csjt-n kívüli egyéb jogszabályok – a bírósági végrehajtásról szóló törvény (Vht.), az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) – határozzák meg, hogy a tartozás a nem adós házastárs nevén lévő vagyontárgy vonatkozásában behajtható-e.

Nincs helye végrehajtásnak, ha a házastárs, aki ellen a végrehajtás nem irányul, kétséget kizáróan igazolja, hogy a lefoglalandó vagyontárgy nem a házassági vagyonközösség rész, hanem az ő különvagyona.

Különvagyon:
- a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,
- a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,
- a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű,  illetőleg  mennyiségű vagyontárgy,
- a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.
Ingatlanok esetében gyakran előfordul, hogy a házastársak által vétel jogcímén, az életközösség ideje alatt megszerzett ingatlan tulajdonjoga kizárólag a nem adós házastárs nevén szerepel az ingatlan-nyilvántartásban.

Amennyiben a nem adós házastárs nevén van az ingatlan, annak lefoglalása elvben nem lehetséges. Ilyen esetekben azonban az adóhivatal felkeresi a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát, ahol megtudakolja a házasságkötés időpontját. Ezzel párhuzamosan az adózó lakóhelyén helyszíni eljárásban azt is vizsgálják, hogy a házastársak együtt élnek-e.

Ha kiderül, hogy a házasságkötés időpontja megelőzi az ingatlan megszerzésének időpontját, és a végrehajtók valószínűsítik a házastársak együttélését, a különvagyonként feltüntetett ingatlan is lefoglalható – írja az Adóvilág.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink