hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A pénztárgéped megmondja, ki vagy - avagy bízhatsz-e a saját gépedben, ha jelent?

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
2

A pénztárgépekre vonatkozó új szabályok közvetlenül összekötnek az adóhatósággal – javul-e ettől az adózói fegyelem? 2013. február 15-én hirdették ki a Magyar Közlöny 24. számában az adóhatósággal online kapcsolatra képes a pénztárgépekre és taxaméterekre vonatkozó rendeletet. A 3/2013. (II. 15.) NGM rendelettől jelentős előrelépést vár a kormányzat a feketegazdaság visszaszorításában. A következőkben az új rendszerrel foglalkozunk és azzal, hogy mi is lehet ennek hátterében, mi is hívta létre annak kialakítását? A NAV-val online kapcsolatban lévő pénztárgépek kiépítésére több átmeneti szabály vonatkozik, ugyanakkor az átállás mind az adózóktól, mind a pénztárgépek forgalmazóitól, szervizeitől gyorsaságot kíván.

Először is érdemes feltenni a kérdést, hogy miért is van szükség az adózók készpénzforgalmának operatív követésére, a szabályok szigorítására, illetve a büntetések drasztikus fokozására? Ugyanis a készpénzforgalmi szabályok ez évi változása és a pénztárgépek új, adóhatósággal közvetlenül összekötött rendszerének kialakítása – a jogszabályalkotók oldaláról - azt jelzi, hogy az adózók jelentős részét közvetlenül és folyamatosan szükséges kontrollálni. A rendszer kialakításánál hivatkoztak az adózási visszaélések magas arányára, (nálunk a fekete és szürke jövedelmek arányát a GDP 17-30 százaléka közöttire becsülik különböző megközelítések, míg a fejlett országokban ennek arányát 6-8 százalékára teszik). Ha ennél általánosabban vizsgálnánk a kérdést, akkor arra is kereshetnénk a választ, hogy szabálykövetők-e a magyarok? Anélkül, hogy az ezzel a kérdéssel foglalkozó kutatásokra itt e cikk keretében lehetőségem lenne kitérni, csak utalnék arra, hogy a szabályok követésének két fő mintája terjedt el.

Az egyik minta szerint (például skandináv államok) az önös érdekről a közösségért való lemondás normái jobban belső értékké válnak, és persze a közösség érdekeit megsértőket – például adójukat eltitkolójukat – a közösség jobban elítéli. Ezért önmagában is jóval kisebb a szabálysértők aránya.

A másik mintában (mint nálunk is) intenzívebb a következő motiváció: nem azért tartják kívánatosnak a szabálykövető magatartást, mert a közösség érdeke, vagy a társadalmi kooperáció ezt kívánja, hanem mert félnek a büntetéstől, illetve minél kevéssé értenek egyet a fennálló szabályokkal, annál nagyobb büntetésekkel és szigorúbb ellenőrzésekkel lehet a szabálykövető magatartást fenntartani.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Kenez Tunde

Én arra vagyok kíváncsi, hogy vajon tesznek-e kamerát minden pénztárgép mellé? Mert akik eddig sem ütötték be, most sem fogják, hiába a ez kapcsolódás a NAV-hoz.Vagy talán ez lesz a következő lépés? Arra is kíváncsi vagyok, hogy hogyan ellenőriznek 400 ezer pénztárgépet egyszerre. Vajon a NAV fogja megmondani, hogy adott üzletnek mennyi kéne legyen a bevétele?
Vajon ez a megfélemlítés nem éppen a feketegazdaságot fogja növelni? Hiszen a félelem rendszerint menekülési útvonalat keres magának és legtöbb esetben meg is találja. Különben is sértő és felháborító, hogy a pár százalék renitens miatt a többséget büntetik.

moderator

Ez is arról szól, hogy "valakinek megint jó lesz", a kicsik meg csináljanak, amit akarnak, az sem baj, ha kénytelenek megszűnni, mert nem tudnak úgy ugrálni, ahogy "odafent" fütyülnek. Kíváncsian várom, milyen támogatásban részesülnek a mikro- és kisvállalkozások a pénztárgépek lecseréséléhez és mennyi lesz a számla végösszege.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink