adozona.hu
A nyugdíjakat sem kíméli a NAV: retteghetnek a földtulajdonosok
//adozona.hu/altalanos/A_nyugdijakat_sem_kimeli_a_NAV_retteghetnek_VYQCYY
A nyugdíjakat sem kíméli a NAV: retteghetnek a földtulajdonosok
Több tízezer földtulajdonost fenyeget minden évben a földbírságolás veszélye, mert nem tudja hasznosítani saját tulajdonú földjeit. Olyan elaprózott földekről van szó, amelyekről a tulajdonosok sokszor azt sem tudják, pontosan hol vannak. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a kifizetetlen büntetéseket a sokszor már idős tulajdonosok nyugdíjából is behajtja – írja az agrárszektor.hu.
Rengeteg földtulajdonost fenyeget a bírságolás veszélye, sokan pedig rendszeresen kapnak is kisebb-nagyobb összegű büntetéseket, mert nem tudják hasznosítani a saját tulajdonukban lévő termőföldeket. A területeket a mostani tulajdonosok az 1990 utáni kárpótlási liciteken szerezték meg, illetve úgynevezett szövetkezeti részaránytulajdonként kapták vissza. E földek azonban sokuknak csak ráfizetést hoztak, mert azokból semmilyen jövedelmük nem származott, miközben az ismétlődő bírságokat be kell fizetniük.
Többnyire olyan területekről van szó, amelyek kárpótlási földekként rendkívül elaprózottak, illetve – megkapott részaránytulajdonként - úgynevezett osztatlan közös táblákban vannak. Ez utóbbiak fő jellegzetessége, hogy azokon belül sok – akár több száz – tulajdonos is lehet, de egyenkénti földtulajdonuk nincs pontosan meghatározva, kimérve. Ezért nem tudhatják, területük a táblákban pontosan hol helyezkedik el, hanem csak tulajdoni részarányuk van feltüntetve a földhivatali földnyilvántartásokban.
Becslések szerint ma 1,5-2 millió hektár osztatlan közös tulajdonú, rendezetlen termőföld lehet Magyarországon, ez 200-250 ezer földrészletet és 2 millió tulajdonost érinthet. A területek nagyobb részét – főként haszonbérlet formájában – megfelelően művelik, több tízezer tulajdonosnak viszont ma is gondot okoz a hasznosítás.
A hatályos szabályozás ugyanakkor előírja, hogy a tulajdonosoknak-használóknak a termőföldeket az eredeti művelési ágnak megfelelő termeléssel kell hasznosítaniuk. Ha a táblák gyomosak, elhanyagoltak, a különböző hatóságok – elsősorban a földhivatalok – bírságokat szabnak ki, amikor az ellenőrzéseken a hiányosságokat feltárják. A tulajdonosok azonban egyenként nem tudják művelni területeiket, hiszen az osztatlan táblákban kis túlzással azt sem tudják, hol keressék azokat. A kimért kárpótlási földeknél pedig sokszor a kis méret és a hátrányos elhelyezkedés nehezíti a gazdálkodást.
A földhivatali földvédelmi bírságok általában 2-18 ezer forint között mozognak attól függően, hogy a büntetéseket mekkora területekre szabják ki – írta az agrárszektor.hu egy érintett nyugdíjas földtulajdonos beszámolója alapján. A NAV a kirótt összegeket végrehajtás keretében a nyugdíjból is levonja, ha a megbírságolt tulajdonosok nem fizetik be önként a büntetést.
A teljes cikket ITT olvashatja el.
Hozzászólások (2)
Megérdemlik, hiszen Ők támogatták az Antall-kormány kárpotlási törvényét,és mindenáron földhöz akartak jutni.Csakhogy ezzel kötelezettség is jár,és nem csak jog.A ravaszságért egyszer fizetni kell.
Nincs értelme megmüvelni a szőllőskertem + gyümölcsöst hiszen mindig mindent ellopnak. ( rendszerváltás óta ) Öt évvel ezelőtt még a borospincémet is ellopták. A rendőrségünk pedig 1989-től TEHETETLEN. Örülök ,hogy a portámon lévő kertet megtudom védeni. Ennyit a mai kapitalizmusról.