hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A növekedés motorja – Heti PénzPiac – 2024. 5. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A mögöttünk hagyott 2023. év kettősséget mutatott a világ gazdaságában. Azok az országok, akiktől korábban jó teljesítményt vártak arra az évre, nem hozták a kötelezőt, míg mások meglepetésre kiváló eredményt tettek le az asztalra. Előbbiek közül a legismertebb és emiatt kiemelhető Kína, míg az utóbbi csoport legnagyobbja az Amerikai Egyesült Államok.

Az ázsiai óriás elmúlt évtizedekre jellemző kiváló növekedési mutatói nem tértek vissza a pandémiát követően. Ebben valószínűleg jelentős szerepet játszottak azok a kormányzati intézkedések, melyek nagyon szigorúan kezelték a járvány miatti lezárásokat, még a tavalyi év elején is. Emellett számos, feleslegesnek tűnő döntéssel nehezítették meg a vállalkozások mindennapjait, a külföldi tulajdonban lévőket is. Ezért az ide betelepült cégek közül jó néhány másik országot választott működéséhez, ennek a folyamatnak nyertesei például India és Vietnam is.

A kínai gazdaság ismert problémái közül mégis inkább az ingatlanpiac depressziója a legerősebb hatású. A túl gyorsan, néhány év alatt túl nagyra duzzadt szegmens hatalmas adósságokkal és elégtelen lakossági kereslettel küszködik. Hatalmas adósságok terhelik az építőipari cégeket, melyek a sok tízmillió vásárló által már előre kifizetett lakásokat sem tudják felépíteni. Az emberek nagyon óvatossá váltak, nemcsak a lakások iránti keresletük esett vissza drasztikusan, hanem az általános fogyasztásuk is. Bizalmuk megingott a saját jövőjükkel kapcsolatban. Amíg nem látják újra fényesebbnek az előttük álló időszakot, addig vásárlásaik is visszafogottak lesznek. A hazai cégek egy jelentős része érzékelve a lecsökkent vásárlóerőt külföldre vitte és viszi termelői-szolgáltatói kapacitását, és ezzel együtt tőkéjét is.

Ezek együttesen mind afelé mutatnak, hogy a kínai GDP növekedési pálya korábbi bámulatos szintre visszaemelése csak nagyon rögös úton lenne lehetséges. A legutóbbi politikai nyilatkozatokból pedig az olvasható ki, hogy nem is feltétlenül fog törekedni az ország vezetése az eddigi mennyiségi bővülés hajszolására. A minőséget fontosabbnak látják már, amivel a fejlődő országok közül tovább akarnak lépni, és ezzel szintet ugrani. Előbb azonban meg kell szüntetni a gazdasági egyensúlytalanságokat, és visszaszerezni a lakosság és a vállalkozások bizalmát.

Az USA jelenleg a világ egyik legfejlettebb gazdasága, melynek szerkezete ezt egyértelműen tükrözi is. A GDP jelentős hányadát, közel kétharmadát a szolgáltató szektor termeli meg. Az ipari szektorok szerepe jóval kisebb és a külkereskedelemtől sem függ oly mértékben, mint más, hasonló szintű országok. Ebből kifolyólag a gazdaság erejét a belső, döntő részben lakossági fogyasztás, és annak növekedése biztosítja. A szövetségi kormányzat láthatóan mindent meg is tesz annak érdekében, hogy ezt a kedvező trendet fenntartsa.

Ez főként abban nyilvánul meg, hogy az állami költekezés évről évre egyre növekvő mértékű. Legyen szó infrastrukturális beruházások támogatásáról, vagy közvetlenül a családok irányába csatornázott juttatásokról, mind ugyanazt a célt szolgálják: a fogyasztói kereslet erősítését.

Ez a stratégia működött is az elmúlt években, de az ára igen nagy volt. A központi költségvetés hiánya a világjárvány kitörésének évében és az azt követő esztendőben két számjegyű volt, és azóta sem láttunk 6 százaléknál kisebb deficitet. Elemzői előrejelzések szerint ez a mérték várható az elkövetkező években is.

Aggasztó ezzel a folyamattal kapcsolatban, hogy az államadósság GDP-arányos szintje már meghaladja a 129 százalékot. A további eladósodás pedig borítékolható ilyen költségvetési kilátások mellett. Az USA-ban érvényben van egy államadósság-plafont meghatározó törvény annak érdekében, hogy fékezzék, illetve megállítsák a mértéktelen kötelezettségvállalást. Az már csak megmosolyogtató tény, hogy az elmúlt évtizedekben számtalanszor megemelték az éppen aktuális jogszabályi korlátot, amikor az adósság szintje elérte azt.

Elgondolkodtató a kiváló amerikai gazdasággal kapcsolatban, hogy a számok mögé tekintve mást látunk, mint amit az értékek sugallnak. Számos elemző rávilágított már az ellentmondásra, ami a gazdaság gyarapodása és ezzel párhuzamosan az emelkedő eladósodottság között húzódik. A kettőt együtt vizsgálva az látszik, hogy az elmúlt években a növekedés motorja végső soron a kormányzati túlköltekezés volt.

A befektetők egyelőre hajlandóak megvenni bármennyi amerikai államkötvényt, így nem ütközik akadályba a növekvő adósságtömeg finanszírozása. A továbbiak azonban már a nagy jegybankok pénzmennyiség menedzselésén és monetáris politikáján múlnak.

Láthatatlan kapocs – Heti PénzPiac – 2024. 4. hét

Magyarország

A héten az MNB kamatdöntése tartotta lázban a pénzpiaci szereplőket. A jegybanki irányadó ráta szerdától 10,00 százalékon áll, ami 0,75 százalékpontos csökkenést jelent. Elemzők a legutóbbi gazdasági adatok fényében akár erőteljesebb mérséklést is indokoltnak tartottak volna. A monetáris tanács azonban figyelembe vette az elmúlt hetek devizapiaci mozgásait is, ezért léptek óvatosabban.

A forint három hete még a 378-as szint környékén járt az euróval szemben, majd napról-napra fokozatosan emelkedett az árfolyam. Az eheti kamatdöntés előtt már 390 felett is megfordult a keresztárfolyam. Aztán a visszafogott kamatvágás után erősödni kezdett a hazai valuta, egészen 382-ig.

A kedden publikált 2023. decemberi termelői ár statisztika mínusz 7,2 százalékos értéke további enyhe fogyasztói infláció csökkenést valószínűsít a következő hónapokra.

A januári feldolgozóipari hangulatindex pedig enyhe visszaesésről árulkodik, ez alapján sem várható egyelőre az áremelkedési nyomás visszatérése.

Az állampapírpiacon a rövid futamidőkön emelkedtek, az éven túli lejáratokon pedig csökkentek a hozamok.

 

 

Európai Unió – Eurózóna

Napvilágot láttak a 2023. IV. negyedévi euróövezeti GDP adatok, melyek szerint 0,1 százalékos bővülés mutatkozott éves szinten.

Németországban 2023. decemberben 1,7 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom. A zsugorodás valószínűleg folytatódik, mert a 2024. februári fogyasztói bizalmi adatok erre utalnak.

Az eurózóna 2024. januári inflációs adatai szerint 2,8 százalék volt éves szinten a pénzromlás mértéke, ami két éve a legalacsonyabb mutató.

Az EKB döntéshozók azonban világossá tették, hogy ez a kedvező adat még mindig nem mutatja azt, hogy kihirdethető legyen a győzelem. Így a monetáris enyhítésre még várni kell.

Az euró-dollár párharc kiegyensúlyozott volt a héten, alig 1 százalékos sávban mozgott a keresztárfolyam az 1,085-ös szint körül.

 

 

USA

Többségében kedvező gazdasági adatokat kaptunk az Atlanti-óceán túloldaláról.

A Fed által leginkább figyelt inflációs komponens, a személyes fogyasztás inflációs mutatója 2,6 százalékos éves növekedést mutatott 2023. decemberben.

A fogyasztói bizalmi indexek mindegyike arra utal, hogy a lakosság jól érzi magát a bőrében, pozitívan látja a jövőt. Ennek nyomán az várható, hogy a szolgáltatások iránti kereslet és a kiskereskedelem továbbra is bővülni fog.

A jegybank által használt gazdasági növekedést előrejelző gyorsadat szerint 2024. januárban is erős, 5 százalék körüli lehetett a konjunktúra bővülése.

A munkaerőpiacon viszont némi fékezés volt érezhető az előző héten. Némileg nőtt a munkanélküli segélykérelmek száma, és több lett a tartós munkanélküli is. Ezzel együtt még mindig teljesen egészségesnek mondhatóak ezek a folyamatok.

A Fed a héten változatlanul, az 5,25–5,50 százalékos sávban hagyta a jegybanki kamatot. A monetáris enyhítési ciklus indításával kapcsolatban egyelőre csak annyit közöltek a döntéshozók, hogy a piac által várt márciusi időpont túl korai lenne.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a dokumentum készítésének idején irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Részvény

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink