adozona.hu
70 milliárd forintos pályázati csomag geotermikus projektekre
//adozona.hu/altalanos/70_milliard_forintos_palyazati_csomag_geote_7C4PEJ
70 milliárd forintos pályázati csomag geotermikus projektekre
Néhány héten belül elérhetővé válik a Jedlik Ányos energetikai program keretében az a nagyjából 70 milliárd forint keretösszegű pályázati csomag, amely a geotermikus projekteket segíti – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára csütörtökön a Bács-Kiskun vármegyei Kiskunhalason.
Mint mondta: a földgáz jelentős része importból származik, így a jövőben ez kiválthatóvá válik egy helyben elérhető energiaforrással, a geotermiával, amely környezetbarát és megújuló energia. Külön érdekességnek nevezte a kiskunhalasi beruházás kapcsán, hogy egy meglévő szénhidrogénkutat használnának majd föl a geotermikus energia felszínre hozásához. A politikus emlékeztetett: a kiskunhalasi beruházás egyben pilotprojekt, amely egyebek mellett olyan kérdésekre szolgál majd válaszul, hogy milyen vízhozamok várhatók, illetve például olyanra, hogy valóban úgy tud-e egy ilyen kút is termelni, mint egy teljesen új fúrású. Az államtitkár szerint amennyiben ez működőképes lesz, akkor ez nagyon jó példa lehet más települések számára is.
Jean-François Paroz, Svájc magyarországi nagykövete felidézte, hogy a Svájci-Magyar Együttműködési Program (Svájci Alap) keretében csaknem 5 milliárd forint összegben biztosítanak támogatást az energiahatékonyság javítását, a megújuló, geotermikus energia hasznosítását célzó kezdeményezésekhez. Elmondása szerint a forrás mintegy felét Magyarország kevésbé fejlett régióiban használják fel. Összesen 11 település jut támogatáshoz, ennek részeként Kiskunhalas mintegy 251 millió forint összegben részesül, magyar és svájci költségvetési forrásból – fűzte hozzá.
Bányai Gábor, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a térség fideszes országgyűlési képviselője kifejtette: Kiskunhalastól délre, Szabadkán is túl egészen a bajai térség határáig egy elképesztő geológiai képződmény húzódik meg a föld mélyében. A több ezer méter vastag réteg rengeteg fosszilis energiát rejt – mondta. Emlékeztetett: az elmúlt évtizedekben többször felvetődött már, hogy Kiskunhalason és környékén hasznosítani kellene a mára kimerült egykori kutató- vagy termelőfúrások helyét, mert nagy mennyiségű hőenergiát találtak a 2500 méter alatti rétegekben. Fülöp Róbert (Fidesz-KDNP) Kiskunhalas polgármestere felidézte, hogy az elmúlt 20 évben különféle vállalkozások próbálkoztak a geotermikus energia felhasználásával a településen, de végül ezek egyike sem valósult meg. Kiskunhalas körül számos felhagyott kőolajkút található, a most megvalósuló projekt ezek jövőbeli hasznosítását is magával hozhatja, és már az egész dél-alföldi régiót érintheti.
A rendezvényen elhangzott: az MS Energy Solutions Kft. 215 millió forint támogatást nyert el a Svájci Alap keretéből, mintegy 40 millió forint a nemzeti társfinanszírozás és a vállalkozás pedig csaknem 50 millió forintot biztosít a projekthez. A geotermikus, energetikai és geológiai tanácsadással, illetve kivitelezéssel foglalkozó MS Energy Solutions Kft. ügyvezető igazgatója, Gáti Mátyás ismertette, hogy a Bundzsák Dezső Városi Sportközpont energiaellátásánál megújuló energiaforrást, az úgynevezett WeHEAT technológiát használják. Ez egy teljesen zárt rendszerben működtetett mély földhőszonda, amelyet meddő vagy termelésből kivont mélyfúrások kútszerkezetébe építenek be, ezáltal csekély veszteséggel hasznosíthatják a mélyrétegekben található hőt. A fúrásmentes kivitelezés és a speciális belső hőszigetelési rendszer sokkal költséghatékonyabb, mint más hasonló rendszerek.
Az MS Energy Solutions Kft. által kifejlesztett rendszer zárt ciklusú, így földtani kockázatok és vízkivétel nélkül, környezetbarát módon használja ki a meglévő mélyfúrású kutak szerkezetét. A svájci támogatással lehetőségük nyílik egy használaton kívüli, meddő szénhidrogénkút tényleges hasznosítására, így nincs szükség fosszilis tüzelőanyagokra, és évente több mint 100 tonna szén-dioxid-kibocsátás spórolható meg. A támogatott beruházás során a kutat és a sportközpontot hőtávvezetékkel kötik össze, magában a központban pedig egy víz-víz hőszivattyú és három hőcserélő állomás szolgáltatja majd a fűtést. A beruházással évente közel 720 Gigajoule geotermikus energiatermelés válik lehetővé – tájékoztatott az igazgató. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a 12 főt foglalkoztató, egri székhelyű MS Energy Solutions Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele 2023-ban mintegy 271 millió forint volt az egy évvel korábbi, mintegy 201 millió forint után. A vállalkozás 2023-ban csaknem 40 millió forint nyereséggel zárt, míg 2022-ben 22 millió forint profitot szerzett.
Hozzászólások (0)