hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

240 milliárd dolláros adóelkerülés – komoly figyelmeztetés: egyre kockázatosabb

  • MTI/Adózóna

Egyre több multinacionális vállalat figyelmezteti részvényeseit arra, hogy az adóelkerülés elleni globális fellépés negatív hatást gyakorolhat a vállalati eredményekre – írta hétfőn a Financial Times.

Az MTI összefoglalója szerint a londoni gazdasági napilap a vállalati beszámolók összevetése alapján elvégzett vizsgálatában kimutatta, hogy tavaly több mint kétszer annyi amerikai vállalat adott ki figyelmeztetést a részvényeseknek a magasabb adóterhek kockázatáról, mint egy évvel korábban.

Annak a 136 amerikai vállalatnak, amelyik ilyen figyelmeztetést küldött részvényeseinek, csaknem a 20 százaléka technológiai cég, köztük például a LinkedIn és a Yahoo, de hasonló hatásokra hívta fel a részvényesek figyelmét számos gyógyszeripari, biztosítási és alapkezelő vállalatcsoport is – áll a Financial Times elemzésében.

A lap szerint azok az adózási struktúrák, amelyeket a vállalatok a részvényesek befektetési megtérüléseinek maximalizálására alkalmaztak eddig, egyre inkább kockázattá válnak, mivel az egyes kormányok elkezdték bezárni a kiskapukat, egyrészt a költségvetési bevételek növelése végett, másrészt az „agresszív adóelkerülési módszerek" miatt egyre fokozódó lakossági dühre adott válaszként.

A közfelháborodás elsődleges célpontja a technológiai szektor, miután viták robbantak ki a Google és a Facebook által Európában fizetett alacsony adók körül – írta a Financial Times.

A lap idézi a fejlett ipari térség Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetének (OECD) becslését, amely szerint évente akár 240 milliárd dollár adóbevétel-kiesést is okozhatnak a szervezet tagországaiban a vállalatok adóelkerülési módszerei, például az, hogy az eredményeket adóparadicsomokban bejegyzett érdekeltségek elszámolásaiban tüntetik fel.

A Financial Times elemzése szerint csak a brit vállalati szektorban várhatóan évi egymilliárd fonttal (400 milliárd forinttal) csökkenti az eredményeket az a múlt hónapban bejelentett kormányzati intézkedés, amely korlátozza a kamatköltségek után igényelhető adókedvezmény mértékét.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink