E-kereskedelem külföldön – mutatjuk, mire figyeljen a számlázás és az áfabevallás során

  • adozona.hu

Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy ha egy Magyarországon bejegyzett kft. e-kereskedelemmel foglalkozik, és termékeit Franciaországban, online piactéren, magánszemélyek részére értékesíti, áfabevallási kötelezettsége hol keletkezik, mire érdemes figyelnie a számlakiállítás során. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: „Egy magyar kft. e-kereskedelemmel szeretne foglalkozni. Azt tervezi, hogy Franciaországban értékesít órákat és lámpákat egy online piactéren magánszemélyeknek. Az éves árbevétel becsült 150 000–200 000 euró lesz. 1. Jól értelmezem-e a szabályozást, hogy az áfabevallási kötelezettségét Franciaországban kell teljesítenie, és ezt megteheti az OSS rendszeren keresztül, és ebben az esetben nem szükséges francia adószámot igényelnie? 2. Van-e olyan eset, hogy mégis szükséges francia adószámot igényelnie? Gondolok arra, hogy ha esetleg van Franciaországban raktára, akkor úgy tudom, hogy szükséges francia adószámot kérnie. Van-e más hasonló eset, amit figyelembe kell venni? 3. Hogy kell kiállítania az értékesítési számlákat? Szükséges-e olyan számlázóprogramot használni, amely adatot továbbít a NAV felé, vagy a francia szabályok szerinti adattartalommal kell kiállítania a számlákat, és ezt bármilyen számlázóprogrammal megteheti?”

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Az 1. kérdésre a válasz igen, az OSS rendszer 2021. évtől már kiterjed a Közösségen belüli távértékesítésekre, valamint minden olyan nem adóalany részére nyújtott szolgáltatásra, amelyet a Közösség valamely tagállamába, nem adóalany megrendelő felé nyújtanak. Az Önök esetében a kérdésben szereplő információk alapján az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 12/B. §-a valósul meg. A 49/A §-ban foglalt értékhatárt bőven meghaladják, így a teljesítés helye mindenképpen Franciaországban lesz.

A 2. kérdésre rátérve, a közösségi távértékesítés feltételei egy francia raktár közbeiktatásával nem is teljesülnének, hiszen eltérő tagállamban kell lennie megérkezéskor a terméknek, ebben az esetben már klasszikus termékértékesítésről beszélhetnék, amennyiben a termék már eleve Franciaországban lenne. Az OSS rendszer alkalmazható addig, amíg a közösségi távértékesítés lenti szabályai teljesülnek, ezt még egyébként egy ottani adószám megléte sem befolyásolja feltétlenül.

Megjelent az „eÁfa 2025: a digitális adózás jelene” című webinárium videófelvétele

A számlázással összefüggésben egyébként az OSS-rendszert alkalmazó adóalanyok annak a tagállamnak a számlázási szabályait kötelesek alkalmazni, amelyben az egyablakos rendszerbe bejelentkeztek. Ennek megfelelően, ha a belföldön letelepedett adóalany Közösségen belüli távértékesítéseit és/vagy a más tagállami nem adóalanyoknak nyújtott szolgáltatásait terhelő adófizetési kötelezettségét az egyablakos rendszerben Magyarországon nyilvántartásba vett alanyként teljesíti, akkor ezen ügyletek bizonylatolásakor az Áfa tv. előírásait kell alkalmaznia azzal, hogy a számlán a termék rendeltetési helyének tagállama által az adott termékre megállapított adómértéket, illetve a vevő tagállama szerint az adott szolgáltatásra megállapított adómértéket kell feltüntetnie [Áfa tv. 158/A § (4) bekezdés].

Az Áfa tv. 10. számú mellékletében foglaltak szerint az adóalany köteles adatot szolgáltatni az adó- és vámhatóság részére azon általa teljesített termékértékesítésekről, szolgáltatásnyújtásokról kibocsátott vagy kiállított számláról, számlával egy tekintet alá eső okiratról, amelyre az Áfa tv. rendelkezéseit kell alkalmazni a 158/A § értelmében, kivéve azon termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról, melynek teljesítési helye a Közösség másik tagállama és amely tekintetében az adóalany adófizetési kötelezettségének a XIX/A (nem uniós, uniós egyablakos rendszer), illetve a XIX/B fejezetben (import egyablakos rendszer) foglalt különös szabályok szerint tesz eleget.

Az értékesítési számlákat tehát a magyar szabályok szerint kell kiállítani, az Áfa tv. szabályai szerint, azonban azokról online adatszolgáltatást nem kell teljesíteni.

További hasznos információkat a NAV honlapján elérhető „E-kereskedelem – Gyakori kérdések-válaszok” című tájékoztató anyag tartalmaz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed alatt munkaviszony megszűntetése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Végkielégítés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Alapítványi iskola bevétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink