adozona.hu
Kezdődik az eÁfa korszaka – útmutató az első bevalláshoz 2. rész
//adozona.hu/afa/eAfa_bevallas_M2M_2_resz_TI4FER
Kezdődik az eÁfa korszaka – útmutató az első bevalláshoz 2. rész
Az első részben az eÁfa rendszer webes megoldását mutattuk be, most a NAV eÁfa M2M rendszer megoldását vesszük górcső alá – derül ki az RSM Hungary összefoglalójából.
Az eÁfa gép-gép kommunikáció (M2M) mint bevallási módszer
A webes megoldáson túl egy másik alternatíva az eÁfa bevallás elkészítésére az M2M, azaz a gép-gép közötti kommunikáción alapuló bevallási folyamat. Ez a megközelítés egy szélesebb adózói kör számára kínálhat kedvezőbb alternatívát az ÁNYK megoldáshoz képest, különösen a webes felülethez viszonyítva.
Fontos megjegyezni, hogy jelenleg nincs közvetlen átjárhatóság a webes és az M2M rendszerek között.
Ez azt jelenti, hogy az M2M-en keresztül feltöltött adatok nem hozzáférhetőek a webes felületen, és fordítva, a webes felületen elérhető bevallás tervezet sem érhető el az M2M rendszerben. Az M2M rendszer logikája eltér a webes megoldástól, mivel itt más lépéseken keresztül jutunk el a bevallás tervezetének elkészítéséhez és a bevallás benyújtásához.
Az 1. részt itt olvashatja el: Kezdődik az eÁfa korszaka – útmutató az első bevalláshoz 1. rész |
M2M technikai felhasználó – jogosultsági szintek
A gép-gép közötti kommunikációhoz elengedhetetlen az online számla rendszerben technikai felhasználó létrehozása, amely lehetővé teszi az eÁfa rendszerhez való hozzáférést. Az adott szoftver ennek köszönhetően képes lesz kommunikálni az adóhatóság szervereivel. A technikai felhasználó konkrét jogosultságait a webes felület „Felhasználó” menüpontjában állíthatjuk be, ahol meghatározhatók a bevalláskezelés, bevallás jóváhagyás, kényelmi szolgáltatások és lekérdezések jogkörök.
Az M2M megoldás nem csak a bevallás benyújtására és beadására terjed ki, hanem számos további lekérdezési lehetőséget is biztosít.
További hasznos információkat az eÁfa M2M rendszer bevezetése előtti teendőkről ebben a bejegyzésünkben olvashat!
Az eÁfa M2M bevalláskészítés folyamata
Az eÁfa M2M (gép-gép közötti kommunikáció) bevalláskészítésének folyamata az áfa analitika XML formátumban történő feltöltésével kezdődik. E kommunikáció az adóhatóság rendszerével is XML alapon zajlik. Igaz, az informatikai fejlesztések révén a felhasználók nem érzékelik közvetlenül a háttérben zajló kommunikációs folyamatokat az eÁfa megoldás és az adóhatóság rendszere között.
A feltöltési folyamat három lépcsőből áll:
Először az áfa analitika XML fájlt kell elkészítenünk, amit úgy kell elképzelnünk, mintha az áfabevallásunk sor adatait tételes számlalistára cserélnénk adókódok párosításával.
Ez magában foglalja a bevallás főlapján szokásos információkat, mint az adószám, bevallási időszak, bevallási gyakoriság stb.,
azonban itt nem a bevallási sorokhoz tartozó adóalap és adó kerül megadásra, hanem az egyes számlákhoz és bizonylatokhoz tartozó adóalap és adó, továbbá az áfa analitikában jellemzően elérhető adatok.
Az adókódok párosításával a vállalatirányítási vagy könyvelői szoftverünkben található adókódokat összevetjük a NAV adókódjaival, melyek a bevallási sorokat azonosítják. Az adóhatóság ezután az adókódok alapján összegzi a bevallási sorokhoz tartozó nettó és áfa összegeket, és ennek alapján készíti el a bevallási tervezetet.
Bevallástervezet és addicionális funkciók az M2M rendszerben
A feltöltést követően visszakérdezhető a bevallási tervezet, szintén XML formátumban. Érdemes megjegyezni, hogy ez az XML fájl megegyezik az ÁNYK nyomtatványkitöltő szoftverbe importálható XML-lel, mely akár beolvasható az ÁNYK programba vagy a saját rendszerünkben is vizualizálhatóvá teszi a bevallási adatokat.
Hasonlóan a webes felülethez, itt is lekérdezhetőek validálási eredmények az adóhatóságtól, melyek számos logikai ellenőrzést tartalmaznak. Ha a feltöltött XML fájl nem tartalmaz bevallás benyújtását megakasztó hibát, akkor a bevallás benyújtható, ügyfélkapus bejelentkezés nélkül, közvetlenül az eÁfa M2M rendszerből.
A bevallás benyújtásán túlmenően lekérdezhető:
- az adókód katalógus lista,
- a már beadott bevallás analitikája,
- adott számlákra vonatkozó adókód besorolások,
- ÁFA releváns figyelmeztető üzenetek,
- adott bevallási időszakhoz tartozó számlák,
- vámhatározatok,
- pénztárgép nyugta napi összesítő adatok
és még egyéb lekérdezések is elérhetők az M2M rendszerben.
Hozzászólások (0)