hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újabb tárgyalások az élelmiszerek áfájáról

  • MTI

Az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adója (áfa) csökkentésének lehetőségéről tárgyaltak ismét a javaslattevő terméktanácsok képviselői szerdán a Vidékfejlesztési Minisztériumban (VM) a szaktárcák - a VM, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) - illetékes tisztviselőivel.

A megbeszélést követően Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára az MTI-nek elmondta: a terméktanácsok - a VHT, a Baromfi-, valamint a Tej Terméktanács - vezető tisztségviselői Feldman Zsolttal, a VM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkárával és az NGM három, a témában jártas pénzügyi szakértőjével egyeztettek az esetleges áfa-csökkentés szakmai kérdéseiről.

Menczel Lászlóné szerint a tárgyalások szakmai alapon folynak, és kedvezően alakulnak, amit az is mutat, hogy a következő tárgyalási fordulót várhatóan már a jövő hét elején megtartják. A szakember konkrétumokról nem beszélt, annyit azonban jelzett:  mindenképpen kedvező jelnek tekinthető, hogy a kormány képviselői nem söpörték le az asztalról javaslataikat, hanem azokkal érdemben foglalkoznak, és vannak olyan témák, ahol az álláspontok közeledtek egymáshoz.

Mint ismeretes, augusztus végén az alapvető élelmiszerek differenciált áfa-csökkentésének mielőbbi meghirdetését kérte a kormánytól három terméktanács. A javaslat az előterjesztők szerint társadalmi igényeket szolgál, megfelel a gazdasági szereplők elvárásainak, és összeegyeztethető az állami költségvetés szempontjaival is.

A javaslat azért született, hogy megelőzhető legyen az élelmiszergazdaság szereplőinek tömeges tönkremenetele, illetve termelési színvonaluk csökkenése, és javítsák a piacra jutás feltételeit. Ennek érdekében az előterjesztők javasolták több termékkör - így többek között a 3 százalékos zsírtartalom alatti folyadéktej (2 liter alatti mennyiség), a félkeménysajt, a tehéntúró, a sertéscomb, a lapocka, az oldalas és a dagadó, továbbá az étkezési tojás valamint számos kacsa-, liba-, csirke- és pulykahús-féleség - 5 százalékos áfa-körbe sorolását 2013-tól.

A javaslattevők számításai szerint a főbb állati termékpályák differenciált áfa-csökkentése összesen 60,5 milliárd forint költségvetési bevételkiesést eredményezne. Ez a GDP 0,2 százaléka körüli érték.

Ezt követően a kormányszóvivői tájékoztatón az hangzott el, hogy a kormány augusztus végi ülésén foglalkozott az alapvető élelmiszerek áfa-csökkentésének lehetőségével, és további hatástanulmányok készítését kérte ez ügyben. A kérdést a vidékfejlesztési miniszter szintén fontosnak ítélte, és jelezte, hogy ennek megfelelően foglalkozik a témával személy szerint ő és a kormány is. Ezt követően került sor a most is zajló tárgyalások megkezdésére.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink